Koncepcje wodociągowania i kanalizowania gmin
Budowa systemu wodociągowego i kanalizacyjnego w każdej gminie, mieście, wsi, osiedlu czy innej miejscowości wiąże się z dużym wysiłkiem finansowym i organizacyjnym stosownych władz oraz służb.
Z reguły kwoty konieczne na budowę, rozbudowę lub modernizację jednego albo obu systemów znacząco przekraczają możliwości finansowe gminy. Z tego względu koniecznością staje się podjęcie starań o dofinansowanie zewnętrzne z różnego rodzaju funduszy zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Wykorzystanie funduszy zewnętrznych nierozerwalnie wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami dotyczącymi kwalifikacji wydatków oraz terminów zakończenia inwestycji i rozliczenia środków. Aby plany inwestycyjne okazały się realne i w miarę łatwe było późniejsze rozliczenie danej inwestycji, bardzo przydatnym dokumentem, pozwalającym na ustalenie perspektywicznej wizji rozwoju infrastruktury technicznej związanej z dostarczeniem wody mieszkańcom i odprowadzeniem ścieków, jest koncepcja zwodociągowania i skanalizowania.
Spis uchybień i niedostatków
Brak tego dokumentu często prowadzi do błędów mających dość poważne konsekwencje związane z trudnościami późniejszej rozbudowy systemu, kłopotami z przepustowością niektórych odcinków, niespełnianiem warunków przeciwpożarowych w odniesieniu do sieci wodociągowej itp.1<...