Dnia 30 września 2011 r. odbyły się uroczystości wieńczące obchody 100-lecia wodociągów średzkich. Współgospodarze – burmistrz Środy Wlkp. oraz Zarząd MPECWiK zaprosili władze samorządowe, prezesów, dyrektorów i kierowników zaprzyjaźnionych firm wodociągowych, instytucji i jednostek. Łącznie przybyło blisko 100 osób. Burmistrz W. Ziętkowski podkreślił znaczenie wodociągów i zdrowej, czystej wody dla mieszkańców gminy. Aby te podstawowe zadania były wypełniane, potrzeba zaangażowanych i oddanych miastu pracowników. Burmistrz stwierdził, że mieszkańcy Środy wysoko oceniają pracę wodociągów. Ze swej strony pogratulował spółce, iż kultywuje tradycje i dba o zaopatrzenie w wodę oraz oczyszcza ścieki, pielęgnując środowisko naturalne. Doktor Andrzej Zarzycki, autor monografii o 100-leciu, w barwny sposób przedstawił historię tworzenia, przekształcania oraz funkcjonowania tej firmy. Zwrócił uwagę na ciekawe informacje, do których dotarł podczas poszukiwań najstarszych, bo sprzed 100 lat, zapisów, dokumentów czy fotografii. Po wygłoszeniu referatu nastąpiło uroczyste przekazanie spółce sztandaru ufundowanego przez Zarząd MPECWiK w składzie: Jan Buczkowski, Andrzej Kornecki i Grzegorz Żarnowski. Burmistrz podkreślił, że sztandar jest wyróżnieniem dla jednostki i podkreśleniem jej roli. Następnie życzenia składali zaproszeni goście. W części roboczej konferencji prof. Jacek Czekała z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawił sposoby zagospodarowania osadów ściekowych. Zaznaczył, że znacznie zmniejsza się ilość osadów ściekowych składowanych na wysypisku, wzrasta natomiast masa tych wykorzystywanych rolniczo. Przedstawił również prognozy do 2018 r. i powiedział, że dominującą w przyszłości metodą ma być unieszkodliwianie termiczne. Aktualny stan prawa wspólnotowego oraz krajowego w zakresie gospodarki osadami omówił mec. Zygmunt Jerzmanowski z Kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy. Prelegent zwrócił uwagę na niespójności w ustawach o ochronie środowiska w poszczególnych krajach UE. Dowodził także, że krajowe przepisy odnośnie wykorzystania osadów są znacznie ostrzejsze od prawa UE, które jest raczej zbiorem zasad, a nie szczegółowych nakazów i zakazów. Mecenas Jerzmanowski omówił też wyniki kontroli NIK w obszarze gospodarki osadowej, przeprowadzonej w przedsiębiorstwach wodociągowych.

Ostatni przemawiał dr inż. Mirosław Mąkowski z zielonogórskiej firmy EKOSYSTEM. Było to interesujące wystąpienie na temat metod odwadniania i suszenia osadów ściekowych. Doktor Mąkowski projektował średzką oczyszczalnię ścieków. Prelegent zwrócił uwagę na rosnące koszty odwadniania i przeróbki osadów ścieków. Z pewnością wpłynie to na ceny ścieków. Za kilka lat, kiedy nie będzie można wykorzystywać osadów do nawożenia pól, przedsiębiorstwa wodociągowe zmuszone będą sięgać po inne metody utylizacji osadów.
Podsumowując konferencję, dr inż. Henryk Bylka z Politechniki Poznańskiej zachęcał firmy wodociągowe do szukania i wypracowania wspólnych rozwiązań tego problemu.
 

Jan Buczkowski, prezes MPECWiK w Środzie Wielkopolskiej