Problematyka akceptacji społecznej jest tematem znanym ludzkości od dawna, a szczególnie istotnym od czasów rewolucji przemysłowej, zapoczątkowanej w Anglii w XVIII w.

Amerykanie pierwszy raz borykali się z protestami podczas budowy pionierskich linii kolejowych i przy realizacji odwiertów naftowych. W Polsce kwestia zyskała na znaczeniu zwłaszcza w czasach rozbudowy sieci szkieletowej telefonii komórkowej. Choć udział społeczeństwa w procedurze oceny oddziaływania na środowisko gwarantują zaimplementowane do prawa krajowego przepisy unijne, to aktywność lokalnych społeczności podczas realizacji projektów wiatrowych jest obecnie wyjątkowo widoczna. Wydaje się, że problematyka konfliktów społecznych w branży wiatrowej nigdy nie była zagadnieniem tak żywym jak dziś. Z jednej strony wiąże się to z dynamicznym rozwojem sektora, z drugiej zaś z rosnącym zainteresowaniem środowisk politycznych społecznymi aspektami energetyki wiatrowej. Dyskutowane obecnie regulacje dotyczące sztywnych odległości farm wiatrowych od zabudowań i terenów leśnych w głównej mierze sprowadzają się właśnie do tematyki lokalnych społeczności i ich obaw.

Geneza badań

Badania ankietowe przeprowadzone przez firmę Ambiens w 2013 r. wskazały problem konfliktów społecznych jako jedną z głównych barier rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, zaraz obok braku ustawy o OZE. Stało się to motywacją do dalszego analizowania tematu i genezą dzisiejszy...