Motto tegorocznej edycji Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej Green Power, który odbył się w Warszawie w dniach 6-7 marca, brzmiało: „Energia ze źródeł odnawialnych kluczem do bezpieczeństwa energetycznego XXI wieku”. Był to również temat przewodni dyskusji z udziałem polityków, inwestorów i ekspertów branży OZE. Kongres zorganizowali: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Fundacja Reo oraz Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej (PIGEO). W wydarzeniu uczestniczyło ponad 550 osób.

Sesje plenarne podczas pierwszego dnia poświęcono głównie strategii kształtowania miksu energetycznego, zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne. Określenie takiej strategii jest niezwykle ważne nie tylko dla sektora OZE, ale także dla energetyki konwencjonalnej, gdyż tylko stabilna i dobrze oprzyrządowana prawnie polityka energetyczna kraju może być podstawą długofalowego planowania działań inwestycyjnych w przedsiębiorstwach energetycznych – powiedział, otwierając Kongres, prof. Andrzej Radecki, prezes PIGEO.

Natomiast reprezentujący Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Henryk Wujec, doradca prezydenta RP, zauważył, iż: Polska stoi przed koniecznością wypracowania racjonalnych zasad wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii, co będzie impulsem do zwiększenia udziału tego rodzaju energii w całości zużycia energii w Polsce i realizacji w ten sposób polityki UE oraz stworzenia nowych możliwości technologicznych. Należy zbudować podstawy prawne rozwoju energetyki prosumenckiej, rozwijającej mikroinstalacje na potrzeby własne. Polska gospodarka potrzebuje strukturalnej modernizacji, aby stać się bardziej konkurencyjną w Europie. Zasadne jest przyspieszenie prac nad tzw. trójpakiem energetycznym – dodał H. Wujec.

Obecny na Kongresie wiceminister środowiska, Stanisław Gawłowski, wyraził pogląd, że choć cała energetyka, w tym OZE, podlega ministrowi gospodarki, to z punktu widzenia ministra środowiska odnawialne źródła energii są niezwykle ważne: Wciąż istnieją ogromne niezagospodarowane rezerwy odnawialnych źródeł energii. Mamy gigantyczne rezerwy choćby biomasy pochodzenia rolniczego czy biogazu. Musimy pamiętać, że nasza energetyka nadal bazuje na węglu i prowadząc dyskusję na forum międzynarodowym o polityce klimatycznej, nie mamy wyboru – musimy myśleć o dywersyfikowaniu źródeł wytwarzania energii. O szukaniu innych rozwiązań – podkreślił Gawłowski.

Jak zauważyli uczestnicy Kongresu, coraz większe znaczenie zyskuje też kwestia włączenia społeczeństwa w proces swoistej „demokratyzacji” energetyki – to prosumenci zadecydują w o kierunkach i powodzeniu zmian.

Podczas pierwszego dnia Kongresu uczestnicy rozmawiali także o energetyce rozproszonej i demokracji energetycznej. W sesji plenarnej wzięli udział m.in. dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki Janusz Pilitowski, dyrektor generalna EREF dr Doerte Fouquet, prezes NFOŚiGW Małgorzata Skucha, dr Andrzej Kassenberg, były minister środowiska prof. Maciej Nowicki oraz były członek Zarządu PIGEO, Marek Kossowski.
Podsumowanie pierwszego dnia

Podsumowując obrady pierwszego dnia, przewodniczący Rady Programowej, Tomasz Podgajniak, powiedział: Europa dziś już nie dyskutuje o tym, czy rozwijać OZE, tylko zastanawia się, jak to robić najefektywniej. Wiele krajów wypróbowało różne podejścia systemowe do tego problemu i z wystąpień, które dzisiaj wszyscy słyszeli, wynika jedno: system wsparcia musi być stabilny i przewidywalny. A jedynym, który się sprawdził, jest system cen gwarantowanych, oczywiście odpowiednio uregulowany, aby wsparcie nie było nadmierne dla poszczególnych technologii i by gwarantowało racjonalną stopę zwrotu w określonym czasie, a nie wywoływało zaburzenia na rynku. W Polsce istnieją znaczące zasoby kapitałowe i jeszcze większe pokłady przedsiębiorczości, które przy właściwej stymulacji systemowej, przy ograniczonym wsparciu ze środków budżetowych i unijnych mogą być spożytkowane na przebudowę sektora energetycznego i rozwój energetyki rozproszonej. Jednak warunkiem jest inicjatywa rządowa, pozwalająca na zbudowanie strategicznego porozumienia ponad podziałami najważniejszych sił politycznych, interesariuszy społecznych i konsumenckich oraz przedsiębiorców. Tylko tak można określić długoterminową, stabilną strategię zmiany miksu energetycznego, modyfikowaną okresowo wraz z rozwojem technologicznym.

Dzień drugi

Kolejny dzień Kongresu to przede wszystkim prezentacja polskiego know-how w obszarze działalności gospodarczej na rynku energetyki wiatrowej, wodnej, słonecznej, geotermalnej, biomasy i biogazu w Polsce. Przekazywano cenną wiedzę przedsiębiorcom działającym w branży OZE, w tym gościom z zagranicy, a szczególnie wchodzącym na rynek polskim inwestorom. Tego dnia odbyło się pięć konferencji tematycznych: „Biogaz”, „Biomasa, biopaliwa, biopłyny” „Woda”, „Wiatr”, „Fotowoltaika” oraz „Finansowanie”.

Kongres – tak jak w latach ubiegłych – był okazją do zaprezentowania krajowych przemyśleń na temat priorytetów w budowie bezpieczeństwa energetycznego, a tym samym gospodarczego Polski.

Organizatorzy oczekują, iż dyskusje rozpoczęte podczas Kongresu przybliżą branżę odnawialnych źródeł energii do osiągnięcia konsensusu w najważniejszych dla niej kwestiach. Wierzą, iż wnioski i konkluzje płynące z dwóch dni obrad staną się inspiracją dla decydentów podczas przygotowywania dobrych rozwiązań legislacyjnych. Prezentacje uczestników Kongresu dostępne są na stronie www.kongresgreenpower.pl.

Monika Cichoń-Kulikowska, PIGEO