Konieczna współpraca z branżą ciepłowniczą
Sektor ciepłownictwa zmaga się z szeregiem problemów branżowych. Do najważniejszych należą brak stabilności łańcucha dostaw, wzrost kosztów zakupu węgla do produkcji ciepła i energii elektrycznej, wysokie koszty uprawnień do emisji gazów cieplarnianych i konieczność dywersyfikacji źródeł ciepła.
Problemy te warunkują konieczność niezbędnych działń: gruntownej modernizacji i reformy polskiego ciepłownictwa.
Zielona energia
Lokalne systemy ciepłownicze, oparte w większości na paliwie z węgla, będą musiały w najbliższym czasie przejść na alternatywne źródła energii. W obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest przejście na energię, która jest „w zasięgu ręki”, czyli energię z paliwa z odpadów i biomasy – energetycznego paliwa zastępczego. Taka energia mogłaby powstawać w lokalnych ciepłowniach i elektrociepłowniach dzięki spaleniu energetycznego paliwa zastępczego, wytwarzanego lokalnie w instalacjach komunalnych lub u producentów paliw z odpadów i biomasy.
Szerokie działania Związku Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy pokazują, że ciepłownie są zainteresowane aktywnym udziałem w poszukiwaniu rozwiązań powyższych problemów. W wyniku tych działań podpisaliśmy już 4 listy intencyjne z ciepłowniami w celu nawiązania współpracy i skoordynowania wspólnych działań zmierzających d...