Konkluzje BAT a rzeczywistość polskiej branży odpadowej
Z jakimi problemami będą musiały się mierzyć przedsiębiorstwa przetwarzające odpady komunalne, które zostały zobligowane do wdrożenia konkluzji BAT? Jaki wpływ ma na nie wciąż zmieniające się polskie prawo? I czy niezbędne inwestycje odbiją się na portfelach mieszkańców?
Wytyczne BAT wynikają z dyrektywy wykonawczej Komisji Europejskiej i są wiążące dla szeregu procesów przetwarzania odpadów. Termin na dostosowanie do nich instalacji upływa 17 sierpnia 2022 r. Oznacza to wprowadzenie, w nieco ponad trzy lata, sporej liczby procedur i przeprowadzenie inwestycji związanych m.in. z hermetyzacją części procesów zachodzących w instalacjach, ale także ? dość uciążliwych ? ewidencji ilości zużywanej wody czy energii.
Polskie instalacje mają się nieźle
O tych kwestiach rozmawiali uczestnicy spotkania, które 15 kwietnia zostało zorganizowane w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Katowicach.
Jak przypomniała tam dr inż. Emilia den Boer z Politechniki Wrocławskiej, konkluzje BAT odnoszą się do zastosowania najlepszych dostępnych na rynku technologii. Na szczęście, działające w Polsce duże instalacje, zwłaszcza te posiadające status instalacji regionalnych, pozostają w stosunkowo dobrej sytuacji. Na taki stan rzeczy mają wpływ realizowane przez lata kosztowne inwestycje czy też systematyczne wdrażanie nowoczesnych systemów zarządzania i normy ISO. Dlatego, jak podkreślał Andrzej Malara...