Ruszyła X edycja Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu. W tym roku będzie to wyjątkowa edycja. Nie tylko dlatego, że jest to okrągły jubileusz, ale również dlatego, że przypada na okres trudny dla gospodarki komunalnej. Nastąpił spadek cen surowców pierwotnych, przez co surowe wtórne stały się mniej atrakcyjne. Zagrożona jest selektywna zbiórka odpadów, a tym samym lata edukacji ekologicznej.
Jest to czas, w którym takie inicjatywy jak Puchar Recyklingu tym bardziej są potrzebne. Należy szukać pozytywnych przykładów, które zmobilizują innych do selektywnej zbiórki. Szczególnie zatem zachęcamy przedsiębiorstwa, urzędy miast i gmin, sortownie oraz centra edukacji ekologicznej do udziału w Konkursie.
Tegoroczna edycja obejmuje okres rozliczeniowy od 1 lipca 2008 r. do 30 czerwca 2009 r. Deklarację udziału należy nadesłać do 30 czerwca br., a szczegółowy formularz zgłoszenia do 30 sierpnia br. Tradycyjnie podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Poleko odbędzie się finał.
Puchar Recyklingu organizowany jest w dziewięciu kategoriach: „Szklana Statuetka” – zbiórka stłuczki szklanej, „Srebrna Puszka” – zbiórka puszek aluminiowych, „ Lider Zbiórki Tworzyw” – zbiórka tworzyw sztucznych, „Złota Bela Makulatury” – zbiórka makulatury, „Zielona Bateria” – zbiórka baterii, „Zielony Kontakt” zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, „Lider Sortowni” – kategoria stworzona z myślą o sortowniach, „Edukacja Ekologiczna” – działania promujące selektywną zbiórkę i „Rekordowy Karton” – zbiórka kartoników po płynnej żywności.
O prestiżowe Puchary Recyklingu mogą ubiegać się jednostki, które wezmą udział jednocześnie w sześciu kategoriach. W każdej z nich są do zdobycia trzy równorzędne statuetki w przedziałach odpowiadających ilości osób zamieszkujących na terenie obsługiwanym przez podmioty: poniżej 30 tys., od 30 do 100 tys. oraz powyżej 100 tys. mieszkańców. Na najlepszych zbieraczy czeka tytuł Tygrysa Recyklingu. Może się o niego ubiegać jednostka, która otrzymała nominację to tego tytułu trzy razy z rzędu. „Tygrys Recyklingu” niewątpliwie powinien cechować się wytrwałością i pomysłowością w edukacji ekologicznej, a jego działania winny procentować i przynosić efekty w selektywnej zbiórce.
W okresie szczególnie trudnym dla branży odpadowej istotne jest by wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparły finansowo laureatów. Będzie to z pewnością nie tylko zachętą do udziału w Konkursie, ale także częściowo pozwoli pokryć koszty prowadzonej edukacji ekologicznej.
Mimo problemów na rynku istnieje nadzieja, iż znajdzie się wielu uczestników, którzy zechcą pochwalić się swoimi rezultatami w selektywnej zbiórce i nie pozwolą, aby dotychczasowe lata edukacji ekologicznej poszły na marne.
(ak)