Jakiś czas temu na łamach działu Forum w „Czystej Energii” próbowałem w kilku zdaniach zdefiniować pojęcie pośredniej zmiany użytkowania gruntów (ILUC). Szeroko temat ten z punktu widzenia dokumentów strategicznych Unii Europejskiej omówiła (w „Czystej Energii” z grudnia ubiegłego roku) Kamila Błażejewska. Zatem hasło ILUC nie powinno być czymś obcym dla stałych czytelników miesięcznika. W ostatnich dniach europejskie media branżowe obiegła informacja o wycieku wewnętrznego dokumentu Komisji Europejskiej, już od kilku lat analizującej faktyczne występowanie zjawiska ILUC, zgodnie z którym niektóre surowce wykorzystywane do produkcji biopaliw miałyby wręcz odwrotny od oczekiwanego wpływ na ochronę środowiska, właśnie za sprawą wylesień na potrzeby nowych plantacji, m.in. palmy oleistej czy soi.

Niszczenie naturalnych rezerwuarów dwutlenku węgla powoduje jego uwalnianie, więc efekt redukcyjny wynikający ze stosowania takiego zielonego paliwa jest niwelowany, co powoduje takie samo obciążenie jak w przypadku paliw ropopochodnych. A co na to europejski przemysł biopaliwowy?
Najnowsze „rewelacje” zdają się jedynie potwierdzać to, o czym mówi się już od dłuższego czasu – potrzebujemy pełnej implementacji we wszystkich krajach UE przepisów dyrektywy 2009/28/WE wprowadzającej kryteria zrównoważonego rozwoju oraz dyrektywy 2009/30/WE, pozwa...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?