Kontrowersyjne przyłącza
Rzecznik praw obywatelskich wystąpił 31 stycznia 2012 r. do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z wnioskiem o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, zmierzającej do doprecyzowania zawartych w Ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej zwanej „ustawą”) definicji „przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego”.
Według RPO zmiana ustawy może prowadzić do nałożenia obowiązku budowy, a w konsekwencji późniejszego utrzymania wszystkich przewodów znajdujących się poza granicami nieruchomości odbiorców usług na przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.
Choć w odpowiedzi ministerstwo wskazało, iż aktualnie nie prowadzi w przedmiotowym zakresie prac, zaś ich ewentualne wdrożenie musi zostać poprzedzone szerszą analizą i konsultacjami, działania te (ze względu na ich znaczenie praktyczne i konkretny wymiar finansowy dla wszystkich odbiorców usług wodociągowo-kanalizacyjnych) winny zostać podjęte natychmiast.
Powstaje tylko pytanie, czy aby kierunek sugerowany przez RPO rzeczywiście jest korzystny dla ogółu odbiorców usług?
Gdzie tkwi problem?
Zgodnie z art. 15 ust 1 i 2 ustawy, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, zaś osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości...