Józef Wśniewski

Pomimo negatywnych opinii znawców problemu, jak i protestów społecznych, ustepująca Rada Ministrów przyjęła 9 października 2001 r. Rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (DzU Nr 130, poz. 1453). Zdecydowanie podnosi ono stawki opłat za pobór wód powierzchniowych i podziemnych, a także za odprowadzane ścieki. Rozporządzenie wprowadza nową opłatę za wody opadowe lub roztopowe pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, ujęte w systemy kanalizacyjne.


Naturalnym skutkiem rozporządzenia będzie wzrost opłat za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki, który dotknie przede wszystkim gospodarstwa domowe, gdyż one w przynajmniej 70% stanowią podstawową grupę odbiorców wody. Już dziś opłaty te ponoszone są z ogromnym trudem przez ubożejące społeczeństwo. Spodziewać się należy rezygnacji poważnej części ludności wiejskiej z usług wodociągów publicznych i powrotu do studni przydomowych. Według Inspekcji Sanitarnej ponad połowa eksploatowanych studni nie spełnia warunków stawianych wodzie do picia, a co za tym idzie jej spożywanie stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego.

Próba wytrzymałości

Przedkładające rządowi projekt rozporządzenia Ministerstwo Środowiska proponowało początkowo za 1 m3 pobranej wody opłatę w wysokości 0,50 zł, po krytyce obni...