Cmentarz Komunalny w Koszalinie ma już ponad sto lat. Jednakże do drugiej wojny światowej pochowano na nim niewiele ponad trzy tysiące ludzi, a po wojnie przeszło 30 tysięcy. Obszar ten dzięki rewitalizacji z terenu mało atrakcyjnego przeobraził się w malowniczy zakątek krajobrazowo-parkowy.


Cmentarz komunalny w Koszalinie

Cmentarz w dużej mierze jest autorstwem pastora Friedricha Onnascha, który równocześnie sprawował opiekę nad cmentarzem w Hamburgu. Do wojny na cmentarzu koszalińskim chowano Niemców, a po wojnie już głównie Polaków.

Kompozycja przestrzenna
Cmentarz ukształtowano na planie trapezu, na którym wytyczono kwatery poprzecinane alejkami. Z układu kompozycyjno-przestrzennego wyraźnie można wyodrębnić trzy okresy rozwoju nekropolii. Okres, w którym założono cmentarz z nasadzeniami drzew wyłącznie liściastych (lata 60-te), kiedy to powiększono jego obszar o grunty pozarolnicze oraz lata 90-te, gdy poszerzono cmentarz o dalsze 4,5 ha. Dlatego też koszalińska nekropolia nie posiada alei głównej. Funkcje komunikacyjne pełnią aleje, które mają swój początek przy bramie w starej części cmentarza. Natomiast mniejsze alejki wydzielają prostokątne kwatery. Centralna część cmentarza (przy bramie głównej) ma charakter recepcyjny. Tutaj znajduje się kaplica cmentarna z domem pogrzebowym oraz z budynkami administrac...