Podczas posiedzenia w Giżycku 23 maja 2014 r. członkowie Zarządu ZMP dyskutowali m.in. na temat projektowanych zmian dotyczących Prawa geodezyjnego i kartograficznego, ustawy ?śmieciowej? oraz ustawy o odpadach.

W trakcie opiniowania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wraz z projektami aktów wykonawczych przedstawiciele miast członkowskich ZMP zapoznali się z pismem Romana Rohaczyńskiego, Geodety Miejskiego Katowic oraz przewodniczącego Komisji Geodezji i Infrastruktury Informacji Przestrzennej ZMP na temat tego projektu.

Zadania bez środków

Potrzeba nowelizacji wspomnianego aktu prawnego wynika w głównej mierze z opublikowanego 11 lipca 2013 r. wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o doprowadzenie do zgodności z Konstytucją przez ustawowe uregulowanie kwestii dotyczących udostępniania zbiorów danych lub innych materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Wśród najistotniejszych zadań znalazło się stworzenie nowych zasad dotyczących opłat pobieranych w związku z ich udostępnianiem, a także m.in. uspójnienie przepisów, doprecyzowanie kompetencji oraz uregulowanie zasad wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych w sposób dostosowany do aktualnych uwarunkowań prawnych i technologicznych. Nowelizacja wprowadza jednak szereg zmian dotyczących systemów informatycznych, w tym ...