Zasoby wodne na poszczególnych obszarach kraju mają niejednolite pochodzenie, występują w różnych ilościach i charakteryzują się odmienną jakością. Zasady korzystania z wody są w Polsce sformułowane w sposób zapewniający dostęp do wody najlepszej jakości (czyli do wód podziemnych) przede wszystkim do celów konsumpcyjnych.
Woda o gorszych parametrach powinna być stosowana w przemyśle. Użytkowników wód możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: gospodarstwa domowe i jednostki czerpiące wodę do celów pitnych, przemysł oraz rolnictwo.
Zapewnieniem wody o odpowiedniej jakości poszczególnym grupom użytkowników zajmują się operatorzy usług wodnych. Oprócz dystrybucji i uzdatniania gwarantują także oczyszczanie i odprowadzanie ścieków do odbiorników.
Zakres usług wodnych oraz ich operatorów i odbiorców przedstawiono na rysunku. Jak z niego wynika, usługi wodne świadczone są przez przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji. Ich odbiorcami są gospodarka komunalna (zwłaszcza gospodarstwa domowe) oraz przemysł. Oprócz kosztów, które ponoszą przedsiębiorstwa, usługi wodne generują koszty zasobowe, związane z usługą wodociągową oraz koszty środowiskowe wynikające z realizacji usługi kanalizacyjnej.
Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe oczyszczanie ścieków odbywa się przy pomocy systemó...