Koszty utrzymania hydrantów
Sieć wodociągowa musi być przystosowana i spełniać określone wymagania do celów przeciwpożarowych. Stanowi ona źródło wody do celów przeciwpożarowych i powinna być zasilana z pompowni przeciwpożarowej, zbiornika wieżowego, studni lub innych urządzeń zapewniających wymaganą wydajność i ciśnienie w hydrantach zewnętrznych, nawet tych niekorzystnie ulokowanych.
Przeciwpożarowa sieć wodociągowa musi być wykonywana jako sieć obwodowa. Poza obszarami miejskimi może być budowana jako sieć rozgałęziona. Sieć wodociągowa musi być tak zbudowana, aby było możliwe jednocześnie pobierane wody z dwóch sąsiednich hydrantów zewnętrznych.
Hydrant to urządzenie, które umożliwia bezpośredni pobór wody z głównych przewodów sieci wodociągowej. Wyposażony jest w zawór i złącze do węża. Stosowany jest w celach gospodarczych oraz przeciwpożarowych.
Hydranty zewnętrzne, zainstalowane na sieci wodociągowej przeciwpożarowej, powinny być wyposażone w odcięcia umożliwiające odłączania ich od sieci. Odcięcia te muszą pozostawać w położeniu otwartym podczas normalnej eksploatacji sieci. Usytuowanie hydrantów powinno spełnić określone warunki: być usytuowane w miejscach dostępnych z głównych dróg komunikacyjnych na terenie jednostki osadniczej, być odpowiednio oznakowane. Przy hydrancie należy przewidzieć stanowisko czerpania wody o wymiarach zapewniających swobodny dostęp do hydrantu. Hydranty zewnętrze mają być też poddawane przeglądom, konserwacj...