O najnowszych ekologicznych trendach i projektach realizowanych w Chinach oraz na całym Dalekim Wschodzie z Mirosławem Sztuką – architektem krajobrazu, pracującym dla firmy Aecom i projektującym przestrzenie miejskie niemal na całym świecie – rozmawia Hanna Bauta.
 
Czym według Pana charakteryzują się projekty związane z architekturą krajobrazu w Chinach? Czy mają one swoją indywidualną specyfikę?
Realizacje w Chinach to przede wszystkim ogromna skala. Najmniejsze projekty mieszkaniowe, nad jakimi pracujemy, przekraczają zazwyczaj 20 hektarów, ale są też takie, których obszar wynosi 200-300 kilometrów kwadratowych. Dla wielu osób w kraju projekty architektury krajobrazu o tej wielkości są niewyobrażalne. Zazwyczaj są to strategie planowania terenów w skali regionalnej i maja one dużo wspólnego z tworzeniem strategii rozwoju ekonomicznego na danym obszarze. W tego typu opracowaniach architekt krajobrazu to często osoba, która łączy w spójną całość elementy strategii ekologicznych ekonomicznych i urbanistycznych. Zresztą naszymi konsultantami w takich przypadkach są ekonomiści, ekolodzy czy tez urbaniści z naszego biura w Pekinie.
Z drugiej strony Chiny charakteryzują się ogromnym tempem pracy. Przygotowanie projektu mieszkaniowego o powierzchni 20 hektarów zwykle trwa nie dłużej niż 8-12 miesięcy, począw...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?