Krajowe Forum Spółek Wodnych
Spółki wodne mają na terenie Polski długą tradycję. Pierwsze tego typu organizacje zajmowały się zadaniami z zakresu gospodarki wodnej już w połowie XIX w., oczywiście w zakresie ówcześnie realizowanym.
Ustawa wodna z 1922 r. wprowadziła pierwsze rozbudowane uregulowania prawne dla spółek wodnych. Kolejne zmiany Prawa wodnego w 1962 r. oraz 1974 r., podążające za rozwojem gospodarki wodno-ściekowej w Polsce, obejmowały nowelizacje upoważniające spółki wodne do coraz szerszego działania w zakresie wykonania, utrzymania i eksploatacji urządzeń wodnych.
W Polsce od lat 20. ubiegłego wieku funkcjonuje bardzo wiele większych lub mniejszych spółek wodnych o różnych profilach działalności.
Główne zadania wykonywane przez spółki wodne to: melioracje gruntów, budowa i utrzymanie urządzeń wodnych, dostarczanie mieszkańcom wody oraz przyjmowanie i oczyszczanie ścieków.
KFSW od ponad 15 lat zrzesza tylko te spółki wodne, których zadaniem jest zaopatrywanie mieszkańców różnej wielkości miast i gmin (swoich członków) w wodę, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków.
W większości przypadków spółki te powstały z inicjatywy mieszkańców lub samorządów gminnych, którzy, stając się członkami spółek wodnych, partycypowali finansowo w ich rozbudowie i działalności. Efektem tego są obiekty bardzo często o znacznej wartości, służące społeczeństwu w tej bardzo ważnej dziedzinie życia. Spółka wodna to specyficzna instytucja prawna, n...