Krajowy (nie)plan
Na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIR) http://bip.mir.gov.pl/Prawo/Budownictwo/Pozostale_projekty/Strony/proj_poz_RM_ID202_2014.aspx można zapoznać się z procesem opracowywania ?Krajowego planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii?. Dokument ten powstał w błyskawicznym tempie, bo w okresie od czerwca do października 2014 r., a następnie został skierowany do konsultacji społecznych, które już się zakończyły. Obecnie plan znajduje się w fazie uzgodnień międzyresortowych. Ten pośpiech wynikał, jak zwykle, z konieczności dotrzymania terminów wdrażania zmiany dyrektywy UE o charakterystyce energetycznej budynków.
Liczne krytyczne uwagi środowisk profesjonalnych odnośnie tego projektu niemal w ogóle nie zostały uwzględnione przez ministerstwo (raport z konsultacji dostępny na wspomnianej stronie internetowej). Niepokojący jest fakt, że dokument ten, który nie jest planem, a raczej luźnym zbiorem rekomendacji i wypisów z różnych ekspertyz, powołuje się na inne regulacje prawne, takie jak ?Warunki techniczne w budownictwie?, które również zawierają szereg błędów. O tych błędach środowiska profesjonalne wielokrotnie informowały MIR, które w dalszym ciągu zwleka z ich usunięciem. Odrzuciło ono większość uwag opiniujących projekt planu, zasłaniając się delegacją ustawową, która sprecyzowała zawartość planu w trzech punktach: definicja budynków o niskim zużyciu energii oraz ich szczegółowe cechy, działania administracji rządowej w celu promowania budynków o niskim zużyciu energii, harmonogram osiągania celów. Spis treści tego projektu oraz zapewnienia autorów zawarte we wstępie mają na celu udowodnienie, że projekt ten spełnia wymagania ustawowe i Komisji Europejskiej. Ale MIR nie wykorzystało w projekcie planu np. gotowych koncepcji promocji budownictwa energooszczędnego, opracowanych przez SAPE w ramach projektu BuildUp Skills, współfinansowanego przez Unię Europejską, którego rezultaty zostały przyjęte w 2013 r. (patrz: www.buildupskills.eu/national-project/poland).
Ponadto MIR nieopatrznie ?przepuściło? opinię autorów planu przedstawioną w podsumowaniu, zgodnie z którą: Poruszana tematyka jest tylko zasygnalizowaniem istoty zagadnienia, jakim są budynki o niskim zużyciu energii. Autorzy słusznie puentują, że: Budownictwo o niskim zużyciu energii stawia poważne wyzwanie wobec Państwa w tworzeniu przepisów prawa dla ekonomicznie uzasadnionej poprawy charakterystyki energetycznej, jak również w podnoszeniu świadomości społeczeństwa. Te opinie poświadczają minimalizm reprezentowany przez to ministerstwo i brak chęci większego zaangażowania się w coraz szybciej postępujący proces reformowania projektowania i modernizacji budynków w Europie. Pod koniec 2015 r. pojawi się pierwsze kompleksowe porównanie stopnia wdrożenia dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków w krajach członkowski UE. Ciekawe, na którym miejscu znajdzie się Polska.
dr Andrzej Rajkiewicz,
SAPE