Zdaniem PORT PC, pominięcie w ustawie o OZE wsparcia dla mikroinstalacji, w szczególności produkujących ciepło, jest bezprecedensowe, nieuzasadnione i niezrozumiałe. Ustawa o OZE z założenia powinna pomagać w realizacji celów polityki klimatyczno-energetycznej UE. Bez wykorzystania potencjału ciepła z OZE nie będzie możliwe zrealizowanie zamierzonej redukcji CO2 o 40% do 2030 r.

Na znaczenie energetyki obywatelskiej w rozwoju OZE zwraca uwagę ważne opracowanie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) ? organu doradczego i opiniodawczego UE. Analiza EKES-u, opublikowana w styczniu 2015 r., opisuje rolę społeczeństwa obywatelskiego we wdrażaniu dyrektywy UE w sprawie OZE. Główna teza dokumentu mówi o tym, że kluczowym podmiotem produkcji energii z odnawialnych źródeł powinno być społeczeństwo obywatelskie. Współbrzmi to z podstawowymi założeniami grupy organizacji działających w ramach Energetyki Obywatelskiej (www.energetykaobywatelska.com). Według analizy EKES-u, taryfy gwarantowane powinny pozostać głównym mechanizmem wsparcia projektów energetyki obywatelskiej opartej na OZE. Stanowią one prosty i rzetelny instrument, umożliwiający producentom dokładne obliczenie ich inwestycji i zwrotów.

Istotnym przełomem w dotychczasowych pracach nad ustawą była zaakceptowana przez Sejm poprawka złożona przez posła Artura Bramorę (PSL), która wprowadza taryfy gwarantowane  dla najmn...