Seminarium - Salon Recyklingu POLEKO 2005


Rozwój techniki i technologii powoduje powstawanie w coraz krótszym czasie nowych generacji urządzeń, a w konsekwencji znacznych ilości odpadów. Obecnie kraje UE generują 5-6 mln ton odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego rocznie. Znaczna ich część trafia do strumienia odpadów komunalnych i jest deponowana na składowiskach lub unieszkodliwiana w spalarniach.

W Polsce zbiórka zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, pochodzących z gospodarstw domowych, prowadzona jest na ogół incydentalnie i odnosi się w szczególności do sprzętu wielkogabarytowego, np. pralek i lodówek. Zbiórka ta jest prowadzona na zasadach tzw. wystawki lub usługi na telefon. Jej organizacja i finansowanie spoczywa na władzach gminnych. Pozyskiwane w ten sposób zużyte urządzenia są poddawane procesom demontażu, głównie pod kątem odzysku surowców użytecznych, tj. złomu stalowego i metali nieżelaznych (miedź, aluminium) oraz elementów zawierających metale szlachetne. Pozostałość – zawierająca 60-80% odpadów niemetalicznych, w tym materiałów użytecznych i substancji niebezpiecznych – jest przekazywana na składowiska odpadów komunalnych.
Do innych sposobów gromadzenia odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego możemy zaliczyć „akcyjne” zbiórki organizowane przez sieci handlowe będące dystrybutorami sprzętu elektrycznego i elektronicznego na rynku krajowym. Zas...