Seminarium - Salon Recyklingu POLEKO 2005


Mała sprawa – duży problem, można by rzec o kwestii zużytych baterii. Rokrocznie trafiają ich na europejski rynek miliardy sztuk, z czego w samej Polsce jest to ponad 200 milionów. Te najczęściej używane to niewielkie, najczęściej kilku- lub kilkudziesięciogramowe ogniwa galwaniczne, o zróżnicowanej budowie i składzie chemicznym, stosowane powszechnie w każdej dziedzinie życia.

Ażeby zapanować nie tylko nad tą ilością, ale także nad różnorodnością typów w 1991 r. stały się one przedmiotem regulacji prawnych na szczeblu państw Wspólnoty Europejskiej. To zainteresowanie się kwestią zużytych baterii wynikało z chęci przede wszystkim ograniczenia potencjalnego zagrożenia środowiskowego, jakie stwarzają składniki baterii, ale również umożliwienia ich odzysku i recyklingu oraz ujednolicenia sposobu oznakowania i postępowania z nimi.
To zadanie każdy z krajów członkowskich rozwiązywał we własnym zakresie. Należy przy tym wyraźnie podkreślić, że we wdrażaniu własnych systemów istotna była skuteczna kampania informacyjno-edukacyjna. Na istniejącej osnowie prawnej w krajach Unii Europejskiej powstały z reguły jedna lub dwie organizacje kompleksowo zajmujące się zbiórką akumulatorów i baterii, a następnie kierujące cały ich strumień do zakładów, gdzie poddawane są recyklingowi. System napędzają opłaty wnoszone przez producentów (importerów) baterii, obejmujące całą ilość doci...