ONZ i telefony komórkowe
ONZ podjął inicjatywę na rzecz wykorzystania metalu ze starych telefonów komórkowych, co może w znaczny sposób obniżyć koszty produkcji tych urządzeń. Powstała ona na bazie Konwencji Bazylejskiej ONZ na temat kontroli i unieszkodliwiania odpadów. Do prac nad możliwością odzysku metalu ze starych telefonów komórkowych ONZ włączył producentów i operatorów sieci komórkowych, takich jak Nokia czy Vodafone. Prace ma zwieńczyć planowana na przyszły rok konferencja, która wytyczy ramy postępowania z tego typu zużytym sprzętem.
Telefony komórkowe zawierają m.in. plastik oraz wartościowe metale kolorowe, takie jak platyna, złoto, miedź, aluminium i magnez. Obecnie są one traktowane jako odpady domowe, których części stanowią przedmiot międzynarodowego handlu (w celu odzysku wartościowych elementów), a reszta jest bez przetworzenia deponowana na składowiskach odpadów. – Istnieje potrzeba określenia ram postępowania z tymi odpadami, by ludzie wiedzieli, że są one coś warte, i nie wyrzucali ich do domowych śmieci – powiedział Ross Bartley, dyrektor techniczny ds. środowiska z Biura Międzynarodowego Recyklingu w Brukseli.
Źródło: www.icm.ch

Recykling okien PCV
Od niedawna w Wielkiej Brytanii stosowane są nowe bodźce finansowe, zachęcające do recyklingu okien PCV. Jest to pomysł firmy Recovinyl. Obecnie do produkcji okien PCV używa się nowych materiałów, podczas gdy 95% zużytych mogłoby być poddane recyklingowi. Aby skorzystać z finansowego wsparcia Recovinylu, firmy zbierające i magazynujące zużyte okna PCV muszą się zarejestrować w systemie oraz dostarczyć je do akredytowanych przez Recovinyl firm zajmujących się recyklingiem. Następnie, już bez pośrednictwa Recovinylu, zawierane są dwustronne umowy handlowe, umożliwiające firmom zamieszczanie w systemie Recovinylu szczegółów swojej działalności i przekazanie im finansowego wsparcia. Wysokość wsparcia zależy od ilości tych odpadów. Recovinyl próbuje także stworzyć rynek używanych okien PCV, które są wymieniane jeszcze w dobrym stanie i mogłyby być wykorzystywane w budynkach socjalnych. Z roku na rok wzrasta ilość wymienianych okien, które – zamiast na składowisko – powinny trafiać do recyklingu. Jest to o tyle wyjątkowa inicjatywa, że polega na stworzeniu łańcucha działań wspieranego przez zachęty finansowe, gdzie okna PCV będą demontowane, materiały oddzielane i przekazywane do recyklingu. Wspiera ją Brytyjska Federacja Plastiku, która zaapelowała do władz lokalnych oraz sektora publicznego o poddanie recyklingowi wszystkich okien PCV. Przyczyni się to do ograniczenia liczby odpadów, zmniejszenia zużycia energii oraz obniżenia emisji gazów cieplarnianych.
Źródło: www.recovinyl.com

Eksport odpadów
Jak wynika z kontroli przeprowadzonych w 18 portach morskich przez Unię Europejską, prawie połowa (47%) transportowanych drogą morską odpadów jest eksportowana z Europy nielegalnie. Wśród nich znalazły się m.in. wraki starych samochodów z Irlandii (przerzucane do Nigerii), odpady z PCV (kierowane na Filipiny) oraz plastik z Wielkiej Brytanii (eksportowany do Wietnamu). Dane te przedstawiono w Pradze podczas spotkania inspektorów ochrony środowiska, na którym dyskutowano o problemach nielegalnego unieszkodliwiania odpadów. Powodem zorganizowania konferencji było zaniepokojenie wzrastającym nielegalnym eksportem elektronicznych odpadów z krajów wysoko uprzemysłowionych na Daleki Wschód. Największym odbiorcą elektronicznych odpadów są Chiny, gdzie nielegalnie importowany elektroniczny złom poddawany jest recyklingowi. Uczestnicy spotkania zwrócili się do Komisji Europejskiej o grant finansowy na powołanie sekretariatu, który koordynowałby wszystkie prace związane z tworzeniem i wdrażaniem prawa w obszarze transportu odpadów.
Źródło: Waste Management World, May 2005

Przygotowała: Alicja Kostecka