Kraków ma supersortownię
Największa i najnowocześniejsza w Polsce sortownia odpadów od 22 maja br. działa w Krakowie. Cała linia technologiczna składa się ze 125 przenośników transportujących odpady, trzech przesiewaczy i separatorów ? dziesięciu optycznych, dwóch balistycznych, trzech metali żelaznych i trzech metali nieżelaznych.
Nowa sortownia powstała kosztem 51 mln zł, w ciągu nieco ponad roku, na terenie Centrum Ekologicznego Barycz ? kompleksu pięciu wzajemnie ze sobą współpracujących obiektów zarządzanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Krakowie. W jego skład wchodzi instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania, sortownia odpadów segregowanych, punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, kompostownia, instalacja do pozyskiwania i produkcji prądu z biogazu oraz ścieżka ekologiczna.
Podstawowym zadaniem nowej sortowni, wybudowanej dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, jest wyodrębnienie z całego strumienia jak najwięcej odpadów nadających się do ponownego wykorzystania. Z odpadów nienadających się do odzysku powstawać będzie paliwo SRF do cementowni. ? Jeżeli przyjąć, że w Krakowie mamy 300 tys. ton odpadów, które powinny podlegać procesom przekształcania, to w 2020 r. będziemy musieli z nich wydobyć i sprzedać 75 tys. ton surowców wtórnych. Bez inwestycji w sortownię nie mielibyśmy szans choćby zbliżyć się do tego poziom...