Już niebawem budowę i eksploatację nowych regionalnych zakładów zagospodarowania odpadów gminy będą powierzać podmiotom w drodze przetargu, partnerstwa publiczno prywatnego (PPP) lub koncesji. W tym celu niezbędna będzie wiedza na temat nie tylko rozwiązań technicznych i planowanych efektów technologicznych, ale także kosztów budowy i eksploatacji. Ta ostatnia będzie konieczna do oceny ofert podczas wyboru wykonawcy lub partnera.
 
Nie wszystkie oferowane rozwiązania będą na każdą kieszeń. Na wiele z nich inwestorów po prostu nie będzie stać. W tym miejscu warto zapytać – a na co ich stać? Na różne rzeczy, zależnie od regionu kraju. Czasami region jest bogaty, a gmina lub kilka jego gmin bardzo biednych.
Jak zatem ustalić, na co nas stać? Co do zasady, by mieszkańcy mogli podołać opłatom i je regularnie uiszczać, nie mogą być one zbyt wysokie. Ale co to znaczy: wysokie?
Szereg analiz, w tym opracowywanych na zlecenie Komisji Europejskiej, traktuje o zdolności mieszkańców do ponoszenia opłat za poszczególne usługi komunalne. Wyliczono rozmaite wskaźniki i ustalono, że obciążenia dochodów ludności wydatkami na usługi komunalne nie mogą przekraczać poziomu społecznie akceptowalnego. Dla gospodarki wodno-ściekowej takim poziomem jest 3% dochodu do dyspozycji, a dla gospodarki odpadami – 0,75%. Czym jest zatem dochód d...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?