Agata Michałkowska

Rozważając sposób finansowania konkretnego projektu inwestycyjnego jednostka samorządu terytorialnego (JST) powinna rozważyć wszelkie aspekty prawne, finansowe i organizacyjne związane z wyborem pomiędzy wieloma metodami finansowania. Na obecnym stopniu rozwoju tego rynku najczęściej jest to wybór pomiędzy zaciągnięciem kredytu bankowego a emisją obligacji.


Poszukując kapitału na inwestycję JST powinna przeprowadzić dogłębną analizę, przedstawiającą, które ze źródeł finansowania inwestycji będzie bardziej korzystne. Wybór pomiędzy kredytem a obligacjami podlega ogólnym zasadom doboru przez podmiot instrumentu finansowego. Zasady doboru instrumentu finansowego prezentuje tabela.
Tabela - Zasady doboru instrumentu finansowego (Tu otworzysz dokument w formacie pdf zawierający tabele zamieszczone w artykule.)

Łączenie zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji

W praktyce możemy się zetknąć z finansowaniem poprzez kombinację kredytu i obligacji, np. kredyt uruchamiany w momencie płatności kuponów odsetkowych od wyemitowanych obligacji.
Kredyt taki uruchamiany jest w momencie płatności kuponu (odsetek) od wyemitowanej obligacji oraz w momencie ich wykupu. Za korzystanie z kredytu uzupełniającego JST zapłaci: prowizję przygotowawczą, odsetki oraz prowizję za ...