Filtrem w zapachy

Jednym z poważniejszym problemów oczyszczalni ścieków na całym świecie są wydobywające się z nich odory. Mieszkańcy miejscowości lub osiedli zlokalizowanych w pobliżu zakładów oczyszczania ścieków słusznie narzekają na nieprzyjemne zapachy ulatujące z urządzeń zlokalizowanych u kłopotliwego sąsiada. Tymczasem amerykańska firma BioAir Solutions pochwaliła się ostatnio montażem setnego filtra, który znacząco ogranicza uciążliwość odorową oczyszczalni ścieków. Produkt o nazwie EcoFilter pomaga usuwać zapachy organiczne i nieorganiczne ze ścieków przemysłowych oraz komunalnych. EcoFilter eliminuje nieprzyjemne zapachy bez użycia niebezpiecznych substancji chemicznych i takich materiałów eksploatacyjnych jak węgiel. Wykorzystuje natomiast opatentowany przez firmę system biotrickling, który pozwala wyeliminować 99,9% siarkowodoru i 95% odorów wydobywających się z oczyszczalni ścieków. Można go wykorzystywać również w przepompowniach ścieków, dostosowując moc urządzenia do potrzeb danej instalacji.

Zamieszanie w zbiorniku

W Stinson Beach w stanie Kalifornia zainstalowano specjalny mikser, który ma zapewnić utrzymanie wysokiej jakości wody w zamkniętym zbiorniku retencyjnym. System został opracowany przez firmę PAX Water Technologies, która specjalizuje się w systemach dystrybucji wody. Zbiornik wody pitnej dla mieszkańców Stinson Beach, zawierający także rezerwę na wypadek pożarów lub trzęsień ziemi, mieści prawie 80 mln litrów wody. W okresach niskiego zużycia w zbiorniku zachodzi proces stratyfikacji termicznej. Polega on na rozdzieleniu warstw o różnych temperaturach wody, co może spowodować odparowanie dezynfekującego chloru z górnej warstwy. Skutkuje to utratą jakości magazynowanej wody, wzrostem ilości bakterii oraz zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Aby poradzić sobie z tymi problemami zwiększa się ilość chemicznych środków dezynfekujących w zbiornikach, co, niestety, wpływa na kolor, zapach i smak wody. Mieszalnik zainstalowany w Stinson Beach mierzy różnicę temperatury pomiędzy górnymi a dolnymi warstwami wody wewnątrz zbiornika i uruchamia się, jeśli ta różnica przekroczy 3°C. W ciągu zaledwie trzech godzin pracy niewielki mikser wprowadził wodę w ruch i zagwarantował jednorodną temperaturę w całym zbiorniku, przy okazji mieszając świeżą wodę z tą, która jest dłużej przechowywana. Urządzenie wywołuje wiry i prądy w wodzie, które w przypadku zbiorników otwartych powodowane są przez ruch powietrza. ? Zauważyliśmy natychmiastową różnicę po zainstalowaniu w zbiorniku urządzenia mieszającego. Poziom chloru ustabilizował się, a w zbiorniku nie ma rozwarstwienia ? powiedział Ed Schmidt, dyrektor generalny przedsiębiorstwa wodociągowego w hrabstwie Marin, gdzie zlokalizowane jest Stinson Beach. W jeziorach woda mieszana jest przez wiatr, zbiorniki wody pitnej są uszczelnione i warstwy wody starej oraz nowej, a także ciepłej i chłodnej nie są w stanie same się wymieszać. Urządzenie mieszające wypycha wodę z dna zbiornika do góry, zapewniając jej ciągły ruch.

Nawozy ze ścieków

Londyńskie przedsiębiorstwo Thames Water uruchomiło reaktor służący do odzyskiwania fosforu ze ścieków. Instalacja działa w Slough w hrabstwie Berkshire pod Londynem. Urządzenie o wartości 2 milionów funtów jest zdolne do wyprodukowania 150 ton nawozów rocznie. Dziś jest to niewiele w porównaniu z zapotrzebowaniem Wielkiej Brytanii na nawozy zawierające fosfor. Popyt na poziomie 138 tys. ton rocznie jest w pełni zaspokajany poprzez import, jednocześnie w ciągu ostatnich lat światowe ceny nawozów fosforowych wzrosły pięciokrotnie. Fosfor odzyskiwany ze ścieków, na razie w niewielkich ilościach, ma stać się alternatywą dla pozyskiwania go z nieodnawialnych złóż. Światowe zasoby fosforu, zlokalizowane głównie w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Maroko, mają wystarczyć jeszcze na 100 lat, choć nie brakuje ekspertów, którzy twierdzą, że już od 2030 r. wydobycie zacznie maleć. Tym samym alternatywne źródła tego pierwiastka mogą przyczynić się do zabezpieczenia produkcji żywności w następnych dziesięcioleciach dla wciąż rosnącej ziemskiej populacji. Bez nawożenia fosforem produkcja pszenicy może zmniejszyć się nawet o połowę, podczas gdy liczba mieszkańców Ziemi w 2050 r. może wynosić 9 miliardów. Odzyskiwanie składników odżywczych ze ścieków przyczyni się do ograniczenia zjawiska eutrofizacji, a także obserwowanego w niektórych instalacjach kanalizacyjnych nadmiaru substancji odżywczych, utrudniających przepływ ścieków oraz pracę urządzeń oczyszczających. Dzięki funkcjonowaniu reaktora Thames Water chce zyskać rocznie 200 tys. funtów, które do tej pory wydawano na czyszczenie kanalizacji z nadmiaru substancji odżywczych. Przedsiębiorstwo liczy również na dochód ze sprzedaży wyprodukowanego nawozu. Reaktor pozyskujący ze ścieków fosfor i azot funkcjonuje również w kanadyjskim Vancouver.

Opracowano na podstawie: www.sciencedaily.com, www.waterworld.com

Opracowanie: Łukasz Bandosz