Za mało wody z recyklingu

W nękanej suszami Kalifornii ponowne wykorzystanie wody pochodzącej z oczyszczonych ścieków jest uznawane przez władze stanu za jeden z podstawowych sposobów nie tylko na zaoszczędzenie wody, ale również energii. Jednak dostawcy wody nie są w stanie osiągnąć postawionych przed nimi celów. Przewiduje się, że w skali całego stanu potrzeba od 13 do 81 mld dol., aby w 2030 r. odzyskiwać założone 1850 mln m3 (1,5 mln acro-feet) wody. Dziś Kalifornia odzyskuje jej 860 tys. m3. Jest to wartość narzucona przez prawodawstwo w 1991 r. do osiągnięcia w 2000 r. Opóźnienie wyniosło więc 14 lat. Duże nakłady potrzebne do zrealizowania wyznaczonego celu wywołują wątpliwości dotyczące tego, kto ma wyasygnować te środki. Zakres kosztów obejmuje inwestycje infrastrukturalne w instalacje wodne, doposażenie lub budowę nowych stacji uzdatniania wody pochodzącej z oczyszczonych ścieków, a później także obsługę wszystkich urządzeń. Zwolennicy recyklingu wody, w tym gubernator Jerry Brown, ustawodawcy, użytkownicy, zarówno publiczni, jak i przemysłowi, twierdzą, że oczyszczanie wody, która dziś trafia do oceanu, przygotuje Kalifornię na przyszłe susze, a także zmniejszy zużycie energii potrzebnej do przemieszczenia wody przez setki kilometrów od podnóży gór Sierra Nevada do miast w tym stanie. Jednak wyznaczane przez polityków cele wydają się nieosiągalne zarówno dla praktyków, jak i naukowców oraz branżowych urzędników. ? Cel jest agresywny, nie opiera się na studium wykonalności, jest nastawiony na wyniki, które wspierają politykę ? powiedział Bogate Mills, który w Departamencie Zasobów Wodnych stanu Kalifornia zajmuje się recyklingiem wody. Podkreślając ponadregionalne efekty środowiskowe recyklingu wody, dostawcy chcą nakłonić władze centralne do finansowania większości inwestycji. Poza pomocą finansową oczekiwane jest również wsparcie prawne. Powinny zostać ustanowione jasne standardy oraz zasady działania urządzeń do uzdatniania wody pochodzącej z oczyszczania ścieków. Konieczne jest stworzenie podstaw technicznych i naukowych, które pozwolą traktować taką wodę jako pitną, a nie służącą jedynie do podlewania trawników.

Oczyszczać po szczelinowaniu

Naukowcy z Rice University w stanie Teksas wykonali szczegółową analizę wody pozostałej po procesie szczelinowania hydraulicznego i magazynowanej w starych zbiornikach gazu w stanach Teksas, Nowy Meksyk i Pensylwania. Już pierwsze pomiary dowiodły, że woda ta nie charakteryzuje się aż tak dużym zanieczyszczeniem, a próby jej oczyszczenia mogą przynieść efekty. ? Oczyszczanie zamiast utylizacji poprzez wpompowywanie do odwiertów może pozwolić zaoszczędzić miliony galonów świeżej wody ? powiedział Andrew Barron z Rice University. Projekt rozpoczął się od analizy chemicznej płynów używanych do szczelinowania hydraulicznego w Pensylwanii, Teksasie i Nowym Meksyku. Okazało się, że nie zawierają one znaczących ilości poliaromatycznych węglowodorów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia i jedynie niewielkie ilości innych związków chemicznych. Płyny używane przez górników przy wydobyciu gazu łupkowego w 90% składają się z wody, 8-9% składu płynu to piasek lub cząstki ceramiczne, które tworzą pęknięcia w skale i umożliwiają pozyskanie gazu, pozostałe 1-2% jednak może zawierać sole, reduktory tarcia, inhibitory powstawania kamienia, środki owadobójcze, środki żelujące, kwasy organiczne i nieorganiczne. W związku z obecnością tych substancji płyn po wykonaniu procesu szczelinowania trafia do zamkniętych zbiorników podziemnych lub do pustych i szczelnych odwiertów. ? Ostatecznie, będzie trzeba oczyścić tę wodę, chociażby w celu ponownego wykorzystania w procesie szczelinowania ? powiedział Barron. Naukowcy twierdzą, że sporo zanieczyszczeń wody po szczelinowaniu pochodzi ze skał w głębi ziemi i nie są to związki szkodliwe. Problemem mogą być substancje toksyczne, powstające wskutek interakcji dużej ilości bakterii w wodzie oraz obecnych w niej soli. Barron zasugerował, że zastosowanie w tej sytuacji dwutlenku chloru lub podchlorynu może umożliwić ponowne wykorzystanie płynu do szczelinowania. Przede wszystkim jednak naukowcy zachęcają przemysł wydobywczy do szukania alternatywnych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia związków, które nie występują w przyrodzie.

Pomoc w potrzebie

Od niespełna 20 lat mieszkańcy doliny Klity w tajlandzkiej prowincji Kanchanaburi nie mają dostępu do czystej wody. Rzeka przepływająca przez dolinę i zasilająca ich studnie została wówczas skażona ołowiem przez kopalnię zlokalizowaną w górnym biegu. Mimo iż już nie eksploatuje ona złóż, skażenie pozostało i stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla mieszkańców doliny Klity. W styczniu 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny nakazał Departamentowi Kontroli Zanieczyszczeń (PCD) wypłacić poszkodowanym odszkodowania oraz przygotować i wdrażać plan rewitalizacji lokalnego środowiska, aż do uzyskania bezpiecznych poziomów ołowiu w wodzie, glebie i roślinach. PCD obiecał mieszkańcom doliny, że obszar ten zostanie zrewitalizowany w ciągu trzech lat, dziś jednak poziom ołowiu w wodzie ze studni nadal pozostaje wysoki. Departament Kontroli Zanieczyszczeń inwestuje w sieć wodociągową w dolinie, preferencyjne kredyty dla rolników oraz służbę zdrowia. Jednak dostępne środki nie pozwolą na zapewnienie czystej wody wszystkim mieszkańcom doliny. Problem przyciągnął uwagę kilku wielkich korporacji, które wyraziły chęć niesienia pomocy. Singha Corporation Group, browar Boonrawd, fundacja Phraya Bhirom Bhakdi i wolontariusze ze szkół Singha Asa planują zbudować infrastrukturę, która zapewni czystą wodę mieszkańcom doliny Klity. ? Zaproponowałem udział w projekcie kilku dużym firmom, które mają odpowiednie środki, aby pomóc w budowie wodociągów. Chciałbym, żeby mieszkańcy mojej okolicy nie musieli już czekać na ciężarówkę z czystą wodą, która dociera do nas dwa lub trzy razy w miesiącu ? powiedział Thanakit Tongfa, pochodzący z doliny Klity student programu Singha Asa. ? Przy ulewnych deszczach zdarzało się, że transporty nie docierały do nas przez miesiąc i część mieszkańców wracała do picia skażonej wody ? dodaje.

Łukasz Bandosz

Opracowano na podstawie: www.circleofblue.com i www.woterworld.com