Energetyczne oczyszczanie i zarabianie

Tematy związane z oczyszczaniem ścieków nie trafiają zbyt często na pierwsze strony gazet oraz do programów informacyjnych. Zmieniła to trwająca na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych susza. Dzięki niej mieszkańcy Kalifornii oraz całych Stanów Zjednoczonych usłyszeli o działającej w hrabstwie Orange oczyszczalni ścieków. Poza swoją podstawową działalnością zapewnia dostawy oczyszczonej wody dla plantatorów migdałów, owoców i warzyw, zaspokajając trzecią część zapotrzebowania hrabstwa na wodę. Dodatkowo instalacja jest wyposażona w generatory prądotwórcze zasilane biogazem. Urządzenia o mocy 11 megawatów wytwarzają energię niezbędną do funkcjonowania oczyszczalni. Instalacja w Oakland jest pierwszym tego typu obiektem w kraju, który odsprzedaje nadwyżkę wytworzonej energii, której źródłem są wyłącznie odpady. Jej odbiorcą jest port w Oakland, a bilans oszczędności i dochodów związany z wytwarzaniem energii wynosi ok. 3 mln dol. na rok.

Woda dla Życia

Dwanaście lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, zainicjowaną przez Republikę Tadżykistanu i ogłosiło okres od 2005 do 2015 r. Międzynarodową Dekadą ?Woda dla Życia?. Jako inicjator rząd Tadżykistanu podjął szereg działań na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym służących skutecznej realizacji programu. Ponieważ dekada dobiega końca, Tadżykistan zorganizował trzydniową konferencję w celu oceny działań i planów na przyszłość. ? Podczas konferencji przyjrzano się ostatniemu dziesięcioleciu i szukano pomysłów na zapewnienie wody wszystkim ludziom przy zachowaniu równowagi ? powiedział Sulton Rahimov, pierwszy zastępca ministra energii i zasobów wodnych w Tadżykistanie. W obecności sekretarza generalnego ONZ Bana Ki-moona, konferencja umożliwiła udział w sesjach plenarnych, obradach okrągłego stołu i wydarzeniach towarzyszących, skupionych wokół takich tematów, jak woda i dzieci, woda i kobiety, woda dla krajów najsłabiej rozwiniętych i małych rozwijających się państw wyspiarskich czy też woda dla krajów górzystych. ? Konferencja Współpracy Wodnej, którą organizowaliśmy w 2013 r. przyczyniła się do pojawienia się w porządku obrad ONZ tematów związanych z dostępem do wody i jakością życia kobiet ? dodał Rahimov. Uczestnicy konferencji opracowali rekomendacje i propozycje mające na celu dalsze wzmocnienie działań podjętych na poziomach krajowych, regionalnych i międzynarodowym w celu osiągnięcia uzgodnionych na szczeblu światowym celów związanych z wodą. Rezultatem konferencji będzie poprawa świadomości społeczności międzynarodowej w zakresie trendów w sektorze wodnym, a także zmobilizowanie rządów, instytucji międzynarodowych, ONZ, organizacji pozarządowych, a także innych zainteresowanych stron do rozwiązywania problemów wodnych. Na podstawie wyników obrad poszczególnych zespołów zostaną opracowane zalecenia dla dalszych działań, które należy podjąć po 2015 r., które przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do zasobów wody. Rezultaty konferencji zostaną przedstawione na 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych jeszcze w tym roku.

Susza innowacyjności

Trwająca już cztery lata w stanie Kalifornia susza skłoniła gubernatora do nakazania dostawcom wody zmniejszenie zużycia o 25%. Pierwszymi obszarami, których dotyczy wymóg oszczędzania, są ogrody oraz przydomowe baseny. Wielu podchodzi do wyzwania, jakim jest konieczność znacznego ograniczenia zużycia wody, wykazując się kreatywnością i innowacyjnością. Jednym z innowatorów jest stadion baseballowej drużyny Dodgers. Przed suszą pracownicy obsługi stadionu nigdy nie musieli martwić się o nawadnianie drzew otaczających obiekt i rosnących na pobliskich parkingach. ? W związku z suszą drzewa zaczęły obumierać, wiele już straciliśmy ? powiedział Chaz Perea, kierownik ds. krajobrazu. ? Ale postanowiliśmy eksperymentować z nowymi technologiami ? dodał. Przy stadionie zainstalowano urządzenie o nazwie Skywell, które chłodzi powietrze poniżej punktu rosy, powodując w ten sposób skraplanie pary wodnej. Dzięki temu tygodniowo pozyskuje się od 300 do 400 litrów wody, która służy do podlewania drzew. Na samej płycie stadionu zainstalowano nowy system nawadniania, który dopasowuje ilość wody do podlewania murawy do wilgotności trawy. Na stadionie, który jest największym tego typu obiektem w lidze baseballowej, zainstalowano również oszczędzające wodę toalety. Ponadto cmentarz Forest Lawn na wzgórzach Hollywood, znany z rozległych trawników, jest nawadniana wodą z recyklingu. System nawadniania tej 444-hektarowej nekropolii śledzi prognozy pogody, aby zużywać tylko tyle wody, ile jest niezbędne do utrzymania trawnika. Wiele tego typu cmentarzy zrezygnowało już z utrzymania rozległych trawników. Z kolei znajdujące się w pobliżu Santa Monica Getty Center, centrum rozrywki z galeriami, muzeum i ogrodami, również oszczędza wodę. Osuszono już ogrodowe baseny i fontanny z wyjątkiem tych zamieszkałych przez ryby i roślinność. ? Dziennie oszczędzamy 2500 galonów wody [ok. 9500 litrów ? od red.]. Jest to przede wszystkim sygnał wysyłany do społeczności, wskazujący na konieczność oszczędzania wody ? powiedział Michael Rogers, dyrektor Getty Center. ? Muszę jednak przyznać, że mimo to wielu gości jest rozczarowanych tymi zmianami ? dodaje Rogers. Dopóki trwa susza, park nie realizuje nasadzeń w miejscach inwestycji. Dzięki tym działaniom centrum zużywa dziś o 55% mniej wody niż zakładano podczas jego otwarcia. Z powodu suszy władze hrabstwa Los Angeles uruchomiły program rabatowy dla mieszkańców, obejmujący zastępowanie trawników roślinami wymagającymi rzadkiego podlewania lub aranżację miejsc po trawnikach bez wykorzystania roślinności.

Opracowano na podstawie: www.unwater.org, news.nationalgeographic.com i www.circleofblue.org.
Opracował: Łukasz Bandosz