Zezwolenia na usuwanie drzew i krzewów
Krzysztof Gruszecki
Wrocław 2011
Jest to drugie już wydanie tej książki – stan prawny opisanych regulacji jest aktualny na dzień 9 grudnia 2010 r. Publikacja podzielona jest na pięć rozdziałów. Pierwszy, wprowadzający, zawiera podstawy prawne ochrony środowiska w Polsce. W kolejnym omówiono podmioty uczestniczące w wydawaniu zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów, w podziale na dwie podstawowe grupy: uczestników procesu wydawania decyzji i zainteresowanych rozstrzygnięciem kończącym postępowanie administracyjne. Trzecia część książki opisuje zakres przedmiotowy obowiązku uzyskania omawianego zezwolenia, przebieg postępowania w sprawie jego wydania, a także kwestie wygaśnięcia i zmiany zezwoleń. W dalszej kolejności zawarto informacje na temat opłat za usunięcie drzew i krzewów – m.in. kwestie zwolnień z obowiązku ich ponoszenia, rozłożenia na raty, umorzenia i przedawnienia. Ostatni rozdział omawia kary pieniężne za niszczenie albo usunięcie drzew i krzewów bez zezwolenia. Książka opublikowana przez PRESSCOM.
 
Podstawy bezwykopowej rehabilitacji technicznej przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych na terenach zurbanizowanych
Andrzej Kolonko, Wiesław Kujawski, Bogdan Przybyła, Andrzej Roszkowski, Sławomir Rybarski
Bydgoszcz 2011
W związku z koniecznością realizacji podjętych przez Polskę w Traktacie Akcesyjnym zobowiązań w zakresie zapewnienia wystarczającej ilości wody o odpowiedniej jakości dla potrzeb społeczeństwa oraz wyposażenia do 2015 r. wszystkich większych miejscowości w kraju w wysoko sprawne oczyszczalnie ścieków Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” postanowiła opracować standardy związane z wdrażaniem i promowaniem nowoczesnych technik i technologii stosowanych w gospodarce wodno-ściekowej przez przedsiębiorstwa komunalne. Pierwszym opracowaniem z planowanej przez Izbę serii standardów jest prezentowana książka. Oprócz wskazówek o charakterze technicznym (omówiono m.in. planowanie rehabilitacji rurociągów, badanie stanu technicznego przewodów i otaczającego je środowiska gruntowego, projektowanie i realizację inwestycji oraz odbiory techniczne kanałów poddanych renowacji) publikacja zawiera też informacje ogólne, dotyczące kosztów i źródeł pozyskiwania funduszy, m.in. z Unii Europejskiej. Książka wydana nakładem Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
 
Zasady doboru rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych do budowy przewodów wodociągowych
pod red. Mariana Kwietniewskiego, Magdaleny Tłoczek, Leszka Wysockiego
Bydgoszcz 2011
Podstawą wyboru najlepszego w danych warunkach rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego jest wiedza o dostępnych na rynku produktach oraz kryteria, które pozwalają na ich porównanie. W niniejszej książce znajdziemy i jedno, i drugie. Na początku opisano rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne stosowane w Polsce i za granicą, a następnie dokonano ich klasyfikacji w podziale na przewody metalowe, betonowe i z tworzyw sztucznych. W dalszej kolejności scharakteryzowano wyroby pod względem sanitarno-higienicznym, awaryjności eksploatacyjnej oraz ekonomicznej, a także omówiono wymagania funkcjonalno-użytkowe dotyczące przewodów wodociągowych pod kątem zapewnienia efektywnej eksploatacji i rozbudowy sieci wodociągowych. Następny rozdział ukazuje kryteria doboru rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych: wzajemne oddziaływanie materiału i przepływającej wody, warunki eksploatacji i utrzymania, koszty oraz warunki zarówno montażu, jak i realizacji inwestycji. Na końcu opisano procedurę doboru poszczególnych rozwiązań. Książka opublikowana przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”.
 
Handel emisjami w teorii i praktyce
Warszawa 2011
Książka przedstawia handel emisjami jako jeden z kluczowych instrumentów ochrony środowiska. Autorzy proponują interesujące, teoretyczno-empiryczne studium zastosowania mechanizmu rynkowego w skali globalnej, regionalnej (unijnej) i krajowej, wykorzystywanego w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Szczegółowo omówiono tu m.in. teoretyczne i prawne podstawy funkcjonowania handlu emisjami, założenia międzynarodowego handlu emisjami, a także wybrane systemy i inicjatywy w tym zakresie. Ponadto przedstawiono unijny system handlu uprawnieniami do emisji oraz najważniejsze elementy takiego systemu w Polsce – z punktu widzenia ich wpływu na działalność przedsiębiorstw. W dalszej części omówiono praktyczne aspekty funkcjonowania handlu emisjami, wynikające z badań przeprowadzonych w przedsiębiorstwach uczestniczących w systemie handlu uprawnieniami do emisji w Polsce, oraz rynkowe mechanizmy wspomagające osiągnięcie celów redukcyjnych emisji gazów cieplarnianych. Książka opublikowana została przez wydawnictwo CeDeWu.
 
Opłaty i podatki ekologiczne po polsku
Warszawa 2011
Poradnik składa się z dwóch części. W pierwszej syntetycznie omówiono obowiązki przedsiębiorców względem środowiska, ogólnie scharakteryzowano podatki i opłaty ekologiczne oraz związane z nimi zagadnienia prawne, a także dokonano systematyki opłat ekologicznych obowiązujących w Polsce. Natomiast w drugim rozdziale przedstawiono zasady obliczania opłat ekologicznych za poszczególne rodzaje zanieczyszczeń na podstawie praktycznych przykładów, w tym za pobór wody, wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wprowadzanie ścieków do wód i ziemi, emisję zanieczyszczeń z samochodów itp. Można tu znaleźć odpowiedzi m.in. na pytania, jaka jest podstawa prawna danego rodzaju opłat, kto musi je wnosić i jak je obliczyć oraz jakie są stawki opłat za 2010 r. Ponadto omówiono rodzaje formularzy i sposób ich wypełniania, kwestie opłat podwyższonych, zwolnień i umorzeń, a także możliwości rozkładania opłat na raty lub odroczenia terminu płatności. Poradnik odgrywa więc rolę doradcy dla wszystkich podmiotów korzystających ze środowiska, którzy mają obowiązek przygotować odpowiednie sprawozdanie oraz wnieść określone opłaty ekologiczne. Wydany przez CeDeWu.
 
GDZIE ZAMAWIAĆ KSIĄŻKI
 
PRESSCOM
50-011 Wrocław
ul. Tadeusza Kościuszki 29
tel. 71/797-28-46, fax 71/797-28-16
www.presscom.pl
 
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”
85-073 Bydgoszcz
ul. J. Kasprowicza 2
tel. 52/376-89-10
 
CeDeWu
00-680 Warszawa
ul. Żurawia 47/49
tel./fax 22/827-38-89
www.cedewu.pl