W przypadku hałasu generowanego przez sąsiadujące ze sobą zakłady często nie następuje rozdzielenie instrumentów ochrony jakości środowiska (dopuszczalny poziom hałasu) od instrumentów kontroli emisji (poziom hałasu powodowanego przez źródło).

Na terenach przyległych do funkcjonującego zakładu, którego działalność nie powoduje przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu, zrealizowano nowe przedsięwzięcie, powodujące hałas. Tego typu sytuacja może rodzić poważne problemy praktyczne.

Kwestia regulacji krajowych

Choć dyrektywa 2002/49/WE tworzy podstawy prawne dla wspólnego podejścia do unikania, zapobiegania lub zmniejszania szkodliwych skutków działania hałasu, to jednak w zakresie będącym przedmiotem niniejszych rozważań nie zawiera żadnych szczegółowych przepisów, pozostawiając państwom członkowskim bardzo duży zakres swobody. Tym samym można ograniczyć się do analizy regulacji krajowych.

Zagadnienia związane z ochroną obszarową przed hałasem (w tym od 2005 r. również w specyficznym zakresie kontrolę emisji hałasu z zakładów, co było związane z rezygnacją z pozwolenia na emisję hałasu) uregulowano w Dziale V Tytułu II ustawy Prawo ochrony środowiska (P.o.ś.). Szczególne znaczenie mają w tym kontekście postanowienia art. 115a, odnoszące się do decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu. W Tytule II zamieszczono też istotne dla ochrony przed hałasem postanowienia odnoszące się do obsz...