Odpowiedź na postawione w tytule pytanie wydaje się prosta. Jednak właściciel nieruchomości, postrzegany z punktu widzenia przepisów publicznoprawnych, dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi, z pewnością nie jest podmiotem tożsamym z właścicielem w sensie cywilistycznym. Przesądza o tym art. 2 ust. 1 pkt 4 Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2012 r. poz. 391, z późn. zm. ? u.c.p.g.).

Dodatkowo z art. 2 ust. 3 tej ustawy wynika, że obowiązki właściciela nieruchomości powinien wypełniać inny podmiot ? którym jest zarządca nieruchomości wspólnej (przy zabudowie budynkami wielolokalowymi). Identyczna sytuacja zachodzi w przypadku spółdzielni mieszkaniowej.

Dopiero na tle tych wstępnych uwag można przejść do zasygnalizowania problemów, jakie rodzi zastosowanie powyższych reguł w praktyce. Zasadniczą kwestią jest przy tym to, że przepisy znowelizowanej w latach 2011-2013 r. ustawy u.c.p.g., ustalające definicję ?właściciela nieruchomości?, nie zostały zmienione. Modyfikacji uległ natomiast zakres i rodzaj obowiązków owych ? bardzo specyficznie pojmowanych ? właścicieli nieruchomości. Może to budzić rozliczne wątpliwości, tym bardziej że sama regulacja jest nieprecyzyjna.

Jak było dotychczas?

Podstawowym obowiązkiem ?właściciela nieruchomości? było dotąd zawarcie umowy z podmiotem uprawnionym do świadczenia usług polegających na odbiorze odpadów komunalnyc...