Poniżej prezentujemy pytania i odpowiedzi udzielone przez redakcję FDWP, po konsultacjach z Mirosławem Krzyszczakiem.
(red.)


Proszę o bliższe informacje o sposobie kalkulowania opłaty przyłączeniowej do sieci wodociągowej i zakresie jej stosowania (czy tylko do nowobudowanej sieci? czy również do już istniejącej?) Dziękuję za pomoc.
MWiK Ostrowiec

W istniejącym stanie prawnym brak jest wyraźnych podstaw prawnych do stosowania jakichkolwiek opłat przyłączeniowych. Takiej podstawy nie wprowadzają przepisy Ustawy o zbiorowym zaopatrywaniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz przepisy wykonawcze. Jednakże - jak pokazuje praktyka - opłata przyłączeniowa jest stosowana po pierwsze jako opłata ustanowiona w drodze uchwały rady gminy, po drugie jako opłata przewidziana w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków.
W pierwszym przypadku dotychczasowe orzecznictwo wskazuje na niedopuszczalność takiej praktyki (zob. wyrok NSA z 16.12.1996 r. Syg. Akt II SA/KL 1377/96 opublikowany w Wokandzie z 1997 r. nr 7, s. 36; wyrok NSA z 13.12.2000 r. Syg. Akt II SA 2320/00 opublikowany w Sprawach Samorządowych z 2001 r. nr 4, s. 129). NSA prezentuje przy tym stanowisko, że obowiązujące przepisy prawa nie dają radzie gminy podstaw prawnych do podjęcia uchwały o określeniu opłaty przyłączeniowej za przyłączenie do sieci. W drugim przypadku na obszarze niektórych gmin obowi...