Po raz kolejny prezentujemy cykl „Kto pyta nie błądzi”. Zamieszczamy w nim odpowiedzi na pytania docierające do Forum Dyskusyjnego Wodociągów Polskich. Na pytania odpowiedzi udzieliła Redakcja FDWP, po konsultacji z Mirosławem Krzyszczakiem z MPWiK w Lublinie.




Czy Rada Miejska w Głogowie Młp. może podjąć uchwałę o odmowie zatwierdzenia taryf dla MPWiK Rzeszów, które działa na części obszaru gminy w przypadku, gdy do wyliczeń cen za wodę i ścieki przyjęła wszystkie koszty tak jak dla mieszkańców Rzeszowa, bez uwzględnienia faktu tylko częściowego korzystania z potencjału MPWiK. Jaki skutek prawny ma podjęcie takiej uchwały?
Rafał Rybka,
UMiG Głogów Młp.

W sytuacji, gdy dane przedsiębiorstwo prowadzi działalność także poza swoją gminą macierzystą, np.: na części gminy ościennej, to cena jaka będzie obowiązywać na obszarze tej gminy musi wynikać bezpośrednio z kosztów poniesionych przez przedsiębiorstwo na obszarze danej gminy, zgodnie z art. 3 pkt 1 i 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU Nr 72 poz. 747 z 2001 r.). Gdy nie ma porozumienia międzygminnego to przedsiębiorstwo powinno złożyć kilka wniosków taryfowych. Jeżeli chodzi o uchwałę o odmowie zatwierdzenia taryfy to naszym zdaniem w takiej konstrukcji przepisu nie ma takiej możliwości.




Jakimi ściekami są ścieki pochodzące ze szpitala? Co zrobić w przypadku kiedy szp...