W VII kadencji Sejmu w skład Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wchodzi 26 posłów. Jedenastu z nich reprezentuje klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej (PO), ośmiu – Prawo i Sprawiedliwość (PiS), po dwóch – Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL), Ruch Palikota (RP) i Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) i jeden Solidarną Polskę (SP).

Chcąc zaprezentować choć pokrótce sylwetki osób wchodzących w skład tej Komisji, poprosiliśmy jej członków o odpowiedź na trzy pytania. Posłowie starali się krótko opisać, jakie posiadają doświadczenie związane z ochroną środowiska, w jakie dziedziny w zakresie szeroko pojętej gospodarki komunalnej i ochrony środowiska chcieliby się zaangażować oraz co – wg nich – stanowi aktualnie największe wyzwanie dla Polski w tym obszarze.
 
Tadeusz Arkit (PO)
Swoje doświadczenie w sferze ochrony środowiska rozpoczął wraz z objęciem funkcji burmistrza Libiąża (1998 r.), gdzie starał się wdrażać zasady zrównoważonego rozwoju na najniższym szczeblu samorządowym. Przez 12 lat był również przewodniczącym Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” z siedzibą w Chrzanowie. Posłowi są bliskie tematy związane z gospodarką komunalną (w tym odpadową) i ochroną powietrza. Ukończył on Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, uzyskując tytuł inżyniera górnictwa, oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania finansami komunalnymi, zarządzania strategicznego w jednostkach samorządu terytorialnego oraz zarządzania i gospodarowania odpadami. Tadeusz Arkit był również jednym z inicjatorów nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 1 stycznia br. – W bieżącej kadencji chciałbym kontynuować prace związane z prawodawstwem w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi (m.in. ustawą o odpadach), a także zająć się poprawą jakości powietrza, tzw. niską emisją – stwierdza poseł. Uporządkowanie prawa w tych dwóch obszarach uważa on za największe wyzwanie stojące aktualnie przed polskim ustawodawcą.
 
Zbigniew Chmielowiec (PiS)
Ukończone studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej oraz doświadczenie w budowie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej dają posłowi doskonałe podwaliny do zasiadania w KOŚZNiL. Dla Z. Chmielowca największymi wyzwaniami stojącymi przed Polską są poprawa gospodarki wodno-ściekowej oraz uporządkowanie gospodarki odpadami. – W obecnej kadencji pragnę zaangażować się w pracę nad Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych – deklaruje poseł.
 
 
 
 
 
Mariusz Orion Jędrysek (SP)
Choć mandat poselski sprawuje on po raz pierwszy, to jednak nazwisko M. Jędryska jest znane w branży związanej z ochroną środowiska – wszak w latach 2005-2007 pełnił on funkcję Głównego Geologa Kraju. To właśnie wtedy firmy, którym wydał koncesje, zaryzykowały i rozpoczęły w Polsce poszukiwania gazu łupkowego. W ostatnich latach opublikował wiele tekstów publicystycznych, w których wskazuje na niebezpieczeństwo utraty przez Polskę kontroli nad złożami tego gazu i korzyści z jego eksploatacji. W 1989 r. M. Jędrysek uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim tytuł doktora nauk przyrodniczych (geologia), zaś dziewięć lat później – habilitację w dziedzinie geologii, biogeochemii i geologii izotopowej. 2004 r. to już tytuł naukowy profesora nauk o Ziemi. Aktualnie jest kierownikiem Pracowni Geologii Izotopowej i Geoekologii na Uniwersytecie Wrocławskim.
 
Adam Kwiatkowski (PiS)
Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnie pięć lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska Rady Miasta Stołecznego Warszawy, zaś w latach 2004-2006 był zastępcą prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. – Dzięki temu, że byłem przewodniczącym stołecznej KOŚ, zdaję sobie sprawę, jak dużym problemem obecnie jest odpowiednie, zgodne z najlepszymi dostępnymi technikami, zagospodarowanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. Brak odpowiednich instalacji oraz zapobieżenie ewentualnym karom z Unii Europejskiej za nieosiągnięcie określonych dyrektywami limitów to wielkie wyzwanie stojące przed naszym krajem – ocenia A. Kwiatkowski. – Nie możemy też zapominać o gospodarce wodno-ściekowej, która nadal wymaga istotnych nakładów finansowych. Kolejnym wyzwaniem jest wsparcie działań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Poseł deklaruje, iż będzie zabiegał o jak najlepsze warunki i jak najszerszy zakres wsparcia unijnego dla przedsięwzięć w obszarze ochrony środowiska.
 
Arkadiusz Litwiński (PO)
Podobnie jak w poprzedniej kadencji Sejmu, również w tej poseł pełni funkcję wiceprzewodniczącego KOŚZNiL. Swoje doświadczenie związane z gospodarką komunalną zdobywał w trakcie 15-letniej działalności w samorządzie Szczecina. – W Komisji promuję takie sposoby wykorzystania zasobów środowiska, które równoważą korzyści gospodarcze i poszanowanie wartości przyrodniczych – mówi A. Litwiński. – Jestem też zainteresowany kwestiami oczyszczania ścieków i gospodarki odpadami. Poseł uważa, że w najbliższym czasie dużym wyzwaniem będzie sprawa racjonalizacji zobowiązań w zakresie ochrony klimatu. Nie można bowiem tej kwestii traktować dogmatycznie, a zobowiązania w tym zakresie trzeba dostosować do naszych możliwości. – Roztropności będzie wymagało również zapewnienie właściwej eksploatacji gazu łupkowego. Wiele pracy trzeba będzie poświęcić na wdrażanie nowych uregulowań w gospodarce odpadami komunalnymi – dodaje poseł. 
 
 
Maciej Małecki (PiS)
Z tematyką ochrony środowiska M. Małecki miał do czynienia podczas kilkunastu lat pracy w samorządzie miejskim. – Były to m.in. problemy związane z gospodarką odpadami, z którymi borykają się gminy w całej Polsce – komentuje poseł. W tej chwili deklaruje on wspomaganie gmin we wdrażaniu nowych przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku na ich terenie. – Chcę się także angażować w prace nad wykorzystaniem potencjału tkwiącego w gazie łupkowym. Maciej Małecki uważa, że największym wyzwaniem dla naszego kraju jest korzystna eksploatacja złóż gazu łupkowego oraz obrona Lasów Państwowych przed jakąkolwiek formą prywatyzacji. – Widzę też potrzebę wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Świadomość ekologiczna obywateli i mocno związana z nią sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych skłania do rozwiązań, w których państwo powinno dofinansować te przedsięwzięcia w większym zakresie
 
 
Anna Paluch (PiS)
Gospodarka wodna i ochrona przeciwpowodziowa, zarządzanie wodami, oczyszczanie ścieków komunalnych, ochrona przyrody i zagospodarowanie przestrzenne – to obszary, którym swoją szczególną uwagę chce poświęcić posłanka podczas prac w KOŚZNiL. – Z wykształcenia jestem geodetą, a sprawami ochrony środowiska zajmowałam się już jako przewodnicząca Komisji Gospodarki Przestrzennej, Budownictwa i Ochrony Środowiska w Radzie Gminy Krościenko. Byłam m.in. współtwórcą programu gospodarki wodno-ściekowej dla tej gminy – mówi A. Paluch. – Ponadto w dwóch minionych kadencjach Sejmu również zasiadałam w KOŚZNiL. Posłanka uważa, że Polska może mieć problem z wdrożeniem do końca grudnia 2015 r. przepisów dyrektywy w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych. Konieczna jest zatem intensyfikacja prac i koncentracja środków, gdyż na wypełnienie tego unijnego zobowiązania potrzeba czterokrotnie więcej pieniędzy niż mamy do dyspozycji w programach UE.
 
Mirosław Pluta (PO)
Z zawodu jest socjologiem, ale doświadczenie w zakresie spraw związanych z ochroną środowiska zdobył w pracy samorządowej – najpierw jako dwukrotny burmistrz Baranowa Sandomierskiego, a potem jako starosta powiatu tarnobrzeskiego. – Podczas pełnienia tych funkcji zetknąłem się z problemami ochrony środowiska w praktyce: od dzikich wysypisk śmieci i braku kanalizacji po sprawy związane z gospodarką leśną i rekultywacją terenów – wylicza M. Pluta. W bieżącej kadencji Sejmu chce zwracać uwagę głównie na problemy związane z szeroko rozumianą gospodarką wodną (w poprzedniej zainicjował powstanie Parlamentarnego Zespołu ds. Powodziowych). – Istotne dla mnie kwestie to też usprawnienie odbioru, zagospodarowania, transportu i unieszkodliwiania odpadów, również tych niebezpiecznych, czyszczenie instalacji przemysłowych, odstojników czy separatorów oraz ochrona wód gruntowych. Są to obszary działań, w które chciałbym się zaangażować. Wśród wyzwań stojących przed Polską poseł wymienia m.in. zwiększenie standardów utrzymania czystości i porządku w gminach, większy udział energii odnawialnej w ogólnej produkcji energii, zrównoważone gospodarowanie lasami i ochronę wód gruntowych.
 
Krystyna Poślednia (PO)
Z racji wykształcenia (m.in. ukończony Wydział Inżynierii Środowiska na Politechnice Poznańskiej) i prowadzenia dotychczasowej działalności publicznej (była m.in. zastępcą burmistrza Wrześni oraz członkiem Zarządu województwa wielkopolskiego) bliski jest jej cały obszar ochrony środowiska. – Szczególnie chcę się zająć gospodarką odpadami, a dokładnie właściwym wdrożeniem nowych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz przygotowaniem wszystkich dodatkowych regulacji prawnych związanych z tym zagadnieniem – mówi K. Poślednia. – Bliskie są mi też sprawy dotyczące finansowania ochrony środowiska, m.in. funkcjonowanie Narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, oraz pozyskiwanie i alokacja nowych środków, które w tym okresie programowania mają być Polsce przyznane. Posłanka jest ponadto członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, stąd nieobojętne są jej również kwestie związane z sektorem energetycznym i jego wpływem na środowisko.
Aktualnie jako kraj musimy się skupić na tym, żeby rozliczyć się przed Unią Europejską z zapisów w Traktacie Akcesyjnym. Trzeba zatem określić stan realizacji nałożonych na nas konkretnych poziomów w różnych obszarach i tak uruchomić środki finansowe, żeby te poziomy zostały osiągnięte jak najszybciej. I to jest właściwie najważniejsze wyzwanie – podsumowała posłanka. Krystyna Poślednia od ponad dekady jest członkiem Rady Programowej – najpierw „Przeglądu Komunalnego”, a potem Wydawnictw Komunalnych.
 
Jan Warzecha (PiS)
Będąc absolwentem Akademii Rolniczej w Krakowie oraz zastępcą wójta w gminie Dębica, któremu podlegały m.in. sprawy związane z ochroną środowiska, J. Warzecha od wielu lat był zaangażowany w problemy środowiskowe. – Szczególnego znaczenia po ostatniej powodzi nabiera dla mnie kwestia regulacji rzek, wzmacniania wałów i budowy zbiorników retencyjnych – twierdzi poseł. – Rozwiązania tych problemów oczekują od nas samorządy. Będę też zabiegał o to, aby do regionalnych zarządów gospodarki wodnej skierowano większe środki, które będą mogły być przeznaczane na umacnianie brzegów rzek. W jego ocenie, należy też wspierać działania gmin przy wdrażaniu w życie ustawy „śmieciowej”.
 
 
 
 
Ewa Wolak (PO)
Od początku swojej działalności społecznej wiele uwagi poświęcałam zagadnieniom związanym z ochroną środowiska – przyznaje E. Wolak. – Przez dwie kadencje w Radzie Miejskiej Wrocławia działałam w Komisji Infrastruktury i Ochrony Środowiska, a od 2007 r. aktywnie pracuję w KOŚZNiL. Posłanka uważa, że największym wyzwaniem stojącym obecnie przed Polską w zakresie gospodarki komunalnej i ochrony środowiska jest zapewnienie obywatelom coraz wyższej jakości życia – czystego powietrza, czystej wody i terenów zieleni – w zgodzie z rozwojem gospodarczym kraju. W tej kadencji posłanka chce skupić się na zagadnieniach związanych z rozwojem alternatywnych źródeł energii na terenie Polski, w szczególności z wykorzystaniem złóż gazu łupkowego. – Kontynuowane będą też tematy dotyczące gospodarowania odpadami oraz Prawa wodnego. Dla E. Wolak nie mniej ważna jest kwestia zwiększania lesistości naszego kraju, bowiem – wg niej – jest to unikatowe dziedzictwo w skali Europy. – Mając na względzie bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców, chcę w dalszym ciągu konsekwentnie wspierać przyjazne dla środowiska formy transportu poprzez rozbudowę systemu dróg rowerowych. Posłanka stawia też na edukację ekologiczną mieszkańców. W obecnej kadencji pełni funkcję wiceprzewodniczącej KOŚZNiL.
 
Stanisław Żelichowski (PSL)
Ten z wykształcenia leśnik jest posłem od 1985 r. i we wszystkich kadencjach uczestniczył w pracach KOŚZNiL (zazwyczaj zasiadał w jej prezydium – tym razem jest jej szefem). Urząd ministra środowiska sprawował w latach 1993-1997 oraz 2001-2003. – Osobiście nie preferuję żadnej dziedziny związanej z gospodarką komunalną i ochroną środowiska. Wszystkie problemy dotyczące tych obszarów są jednakowo ważne – twierdzi poseł.
 
 
 
 
 
Niestety, nie wszyscy posłowie odpowiedzieli na zadane przez redakcję pytania. Byli nawet tacy, którzy uznali je za zbyt trywialne, aby poświęcić swój czas na przygotowanie krótkiej odpowiedzi. Dlatego poniżej prezentujemy ich sylwetki na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych Sejmu lub prywatnych portalach (wybór informacji jest subiektywny).
 
Marek Balt (SLD)
Poseł dopiero rozpoczyna swą „przygodę” w Sejmie. Posiada wyższe wykształcenie (inżynier ekonomista), które zdobył na Politechnice Częstochowskiej.
 
Dariusz Bąk (PiS)
Ukończył Wydział Leśny w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pracował w Lasach Państwowych m.in. jako dyrektor Regionalnej Dyrekcji w Radomiu w latach 1992-1994, 1997-2001 i 2006-2007. W poprzedniej kadencji Sejmu również zasiadał w KOŚZNiL oraz pracował w podkomisjach nadzwyczajnych, m.in. ds. rozpatrzenia rządowych projektów ustaw o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw (druk nr 767), o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (druk nr 768) oraz o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych lub innych substancji (druk nr 1936).
 
Edward Czesak (PiS)
Praca w Sejmie to dla posła nie nowina. Reprezentował on obywateli już w V i VI kadencji. W tej, powołany do KOŚZNiL, będzie zapewne wykorzystywał swoje dotychczasowe doświadczenie parlamentarne, zdobyte m.in. w Komisji Infrastruktury czy w podkomisji ds. budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Poseł w 1976 r. ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Wydział Maszyn Górniczych i Hutniczych). Swoje wykształcenie uzupełnił następnie studiami podyplomowymi w zakresie obrotu gospodarki środkami produkcji oraz konstytucyjnych podstaw samorządu.
 
Eugeniusz Czykwin (SLD)
Ten reprezentant Podlasia ukończył studia na Wydziale Transportu Kolejowego Politechniki Warszawskiej. Jego poselski dorobek sięga jeszcze lat 80. ubiegłego wieku, zasiadał bowiem w ławach IX i X kadencji Sejmu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Następnie mandat posła sprawował w I oraz IV-VI kadencji Sejmu RP. Dotychczas pracował m.in. w KOŚZNiL oraz w podkomisjach do rozpatrzenia projektów ustaw: o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (druk nr 2817), o zmianie ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody (druk nr 3422) oraz o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3670).
 
Marek Domaracki (RP)
Przedsiębiorca, który ukończył Akademię Świętokrzyską im. Jana Kochanowskiego w Kielcach (Wydział Nauk Społecznych), uzyskując tytuł magistra pedagogiki. Następnie uzupełnił wykształcenie studiami podyplomowymi na kierunku Prawo podatkowe (Uniwersytet Łódzki). W ławach Sejmu zasiada po raz pierwszy.
 
Marek Gos (PSL)
Pierwsze kroki na niwie poselskiej stawia również M. Gos, jednak przynależność do KOŚZNiL nie jest przypadkowa. Poseł posiada wykształcenie wyższe rolnicze (Akademia Rolnicza w Lublinie). Ponadto w latach 1993-98 był prezesem Związku Gmin Rolniczych i Ekologicznych EKOROL w Kielcach. Dodatkowo pełnił funkcję zastępcy Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Kielcach oraz zasiadał w Radzie Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Nieobca jest mu również praca w samorządzie – był radnym i członkiem Zarządu najpierw powiatu kieleckiego, a potem województwa świętokrzyskiego.
 
Jacek Kozaczyński (PO)
Marketing polityczny – to kierunek, który J. Kozaczyński ukończył na Wydziale Nauk Politycznych w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku. Po raz wtóry zasiada on w ławach sejmowych. W minionej kadencji pracował w Komisji Infrastruktury.
 
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO)
Swoją pracę w Sejmie posłanka rozpoczęła już w minionej kadencji. Obroniła tytuł doktora na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizując się w biologii człowieka.
 
Elżbieta Pierzchała (PO)
Jest absolwentką Wydziału Transportu i Komunikacji Politechniki Śląskiej (kierunek Transport kolejowy) oraz ukończyła podyplomowe studia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach (Marketing i Zarządzanie). W ławach Sejmu zasiada już trzecią kadencję. W poprzedniej była członkiem Komisji Infrastruktury.
 
Henryk Siedlaczek (PO)
Swoją działalność publiczną rozpoczął od bycia radnym powiatu raciborskiego, a w 2002 r. został starostą tego powiatu. Poseł swój mandat sprawuje już trzecią kadencję. Poprzednio zasiadał w Komisji Gospodarki i KOŚZNiL. Z wykształcenia jest historykiem.
 
Marek Stolarski (RP)
Jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Nie posiada stażu parlamentarnego. Dotychczas zawodowo zajmował się doradztwem finansowym.
 
Paweł Suski (PO)
Ukończył Akademię Rolniczą w Poznaniu, specjalność: Rośliny ozdobne. Był radnym powiatu wałeckiego. W 2007 r. uzyskał po raz pierwszy mandat poselski. Dotychczas zasiadał m.in. w Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
 
Miron Sycz (PO)
Ten matematyk z wykształcenia przez osiem lat był radnym sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Ponadto pełnił funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Od 2007 r. zasiada w ławie poselskiej. Dotychczas był członkiem m.in. KOŚZNiL.
 
Jan Szyszko (PiS)
Zasiadał w Sejmie także w V i VI kadencji. Ukończył studia na Wydziale Leśnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 2001 r. uzyskał tytuł profesora. Ma szerokie doświadczenie związane z ochroną środowiska – był m.in. dyrektorem Krajowego Zarządu Parków Narodowych oraz dwukrotnym ministrem środowiska. Ponadto pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Konwencji Klimatycznej ONZ (COP 5). W KOŚZNiL pełni funkcję wiceprzewodniczącego.
 
Opracowała Katarzyna Terek