Zbliża się termin rozstrzygnięcia dziewiątej edycji Konkursu Ministra Środowiska „Lider Polskiej Ekologii”. O ten prestiżowy tytuł ubiega się 49 gmin oraz 41 przedsiębiorstw. Celem Konkursu jest ukazanie różnorodności działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska w Polsce przy zastosowaniu najbardziej efektywnych ekologicznie i ekonomicznie rozwiązań. Jego zadaniem jest upowszechnianie pozytywnych wzorców i metod osiągania sukcesów gospodarczych poprzez podejmowanie inicjatyw na polu ochrony środowiska oraz promocja tych, którzy w swoich działaniach kierują się zasadą zrównoważonego rozwoju. Konkurs ten to także promocja i budowanie prestiżu polskiej ochrony środowiska.
Od 2001 r. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: „Przedsiębiorstwo”, „Wyrób” oraz „Gmina/związek gmin”, podzielonych na podkategorie. Taka formuła Konkursu pozwala na ukazanie działań proekologicznych realizowanych w sferze produkcji oraz usług, a także różnorodnych inicjatyw lokalnych. W każdej podkategorii przyznawany jest jeden tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” oraz jedno wyróżnienie. W szczególnych wypadkach minister środowiska może przyznać więcej lub mniej nagród i wyróżnień.
Do dziewiątej edycji Konkursu w kategorii „Gmina/związek gmin” zgłoszono 49 przedsięwzięć, w kategorii „Przedsiębiorstwo” – 29, a w ostatniej – 14. Zaprezentowano wiele interesujących rozwiązań technicznych i technologicznych, a także działań w sferze usług. Od marca br. trwa ocena zgłoszonych przedsięwzięć, wykonywana przez powołaną przez ministra środowiska Radę Programową, w skład której wchodzą przedstawiciele publicznych instytucji zajmujących się ochroną środowiska oraz eksperci. Podstawowymi kryteriami oceny przedsięwzięć zrealizowanych przez jednostki ubiegające się o tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” są efekt ekologiczny i społeczny, efektywność ekonomiczna oraz uniwersalność, oryginalność i nowoczesność prezentowanych rozwiązań.
Końcowym etapem oceny będą wizytacje, których celem jest m.in. weryfikacja danych zawartych we wnioskach, ocena kompleksowości przyjętych rozwiązań, zaangażowania realizatorów oraz współpracy ze społeczeństwem.
Konkurs jest finansowany przez Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
(wj)