Ku zielonej transformacji
Jako środowiska zurbanizowane, gęsto zabudowane, ze względnie niewielką powierzchnią biologicznie czynną, miasta mają mniejsze możliwości opanowania skutków zmian klimatycznych. Co nie oznacza, że są zupełnie bezradne.
Dlatego też zielona, ekologiczna transformacja miast i obszarów metropolitalnych to ogromne, nieuchronne wyzwanie związane ze zmianami w wielu obszarach życia.
Zielone płuca
W ramach kolejnego wydania cyklicznej publikacji „Metropolie w Liczbach” Zespół Centrum Badań i Analiz Unii Metropolii Polskich przygotował analizę, w której skupił się na roli największych miast w drodze do zielonej transformacji i poprawy jakości środowiska naturalnego. W analizie przyglądamy się danym ilościowym na temat: terenów zieleni, jakości powietrza, gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, energii elektrycznej i gazowej oraz finansowania gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
Z perspektywy funkcjonowania obszarów zurbanizowanych obecność zieleni coraz powszechniej uznawana jest za kluczową dla poprawy jakości życia mieszkańców. Niezwykle istotna jest również jej rola w obniżaniu kosztów życia i utrzymania miast.
Poprawa jakości powietrza to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają władze polskich mia...