Wielkopolskie Centrum Recyklingu (WCR) w Jarocinie, jako jedna z największych w Polsce instalacji komunalnych, poszukuje rozwiązań, które przyczyniają się do niwelowania kosztów związanych z poborem energii.

Już w 2020 roku jarociński zakład stał się samowystarczalny energetycznie, co tylko dodatkowo motywowało zarząd spółki do podjęcia przyszłościowych kroków w branży energetycznej. 

Bilans energetyczny

Jarocińska instalacja komunalna w ubiegłym roku zużyła blisko 3,5 GW mocy. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie odpady do instalacji dostarczane są z terenu 25 gmin, a przetwarzanych jest blisko 150 tysięcy ton odpadów w ciągu roku, zużycie energii jest dość wysokie. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym zapotrzebowanie na energię jest zaawansowana technologia stosowana w zakładzie. Maszyny i urządzenia, automatyzacja pracy czy utrzymywanie stałych parametrów procesów przekładają się na wzrost zapotrzebowania na moc.

W Wielkopolskim Centrum Recyklingu, znajdującym się na rynku odpadowym już od ponad dwudziestu lat, menedżerowie zdają sobie sprawę z tego, że na ceny na bramach mają wpływ m.in. ceny energii. – Właśnie to napędza nas do szukania rozwiązań powalających na to, aby minimalizować koszty zużycia energii. Nie chcemy, aby koszty zagospodarowania odpadów komunalnych ciągle wzrastały, a w konsekwencji aby samorządy musi...