Kwalifikacje i certyfikacje w nadzorze prac w drzewostanie
We wszystkich tych obszarach wspólnym problemem jest brak standardów i uznawanego systemu kwalifikacji oraz łatwo dostępnego spisu lub bazy osób certyfikowanych. W porównaniu do poprzednio omawianych obszarów kompetencyjnych ? wykonawstwa w arborystyce czy diagnostyki drzew, w zakresie nadzoru oferta szkoleń i potwierdzeń kompetencji jest w Polsce dość dobrze rozbudowana i zróżnicowana. Wiedza z tego obszaru stanowi zwykle część programu szkoleń inspektorów nadzoru zieleni lub gospodarzy terenów zieleni, znajduje się także w programach studiów podyplomowych. Prowadzone są także specjalistyczne kursy związane wprost z nadzorem dendrologicznym oraz organizacją prac w drzewostanie, a od niedawna w Polsce dostępny jest także uznany międzynarodowy certyfikat European Tree Technician (ETT) wdrożony przez European Arboricultural Council.
Jakich kompetencji oczekiwać?
Nadzór dendrologiczny może dotyczyć bardzo zróżnicowanych zadań na każdym etapie projektowania i realizacji prac oraz ich odbioru, każdy może wymagać innych kompetencji i wiedzy, warto zatem sprawdzać je odpowiednio do treści zadań.
Przykładowe obszary takiego nadzoru oraz wskazane kompetencje:
prace w istniejącym drzewostanie (np. cięcia, pielęgnacja, wzmocnienia, wycinka) ? może obejmować kontrolę i weryfikację inwentaryzacji/opinii dendrologicznej czy decyzji urzędowej oraz nadzór nad realizacją wskazań z nich wynikających (m.in. wskazanie drzew obj...