Zastępowanie uciążliwych trawników pożytecznymi i pięknymi łąkami kwietnymi staje się ogólnopolskim trendem w planowaniu zieleni miejskiej. Dlaczego łąki stają się tak popularne?

 

Tylko w 2017 roku w przestrzeni publicznej Krakowa powstało 100 tys. m2 kwitnących łąk, a projekt stał się flagową ekologiczną inicjatywą miasta. Już wiadomo, że będzie miał swoją kontynuację w bieżącym roku. Kilkadziesiąt kolejnych samorządów w całym kraju zdecydowało się na stworzenie ekosystemów łąkowych, które powstaną w nadchodzącym sezonie 2018.

Same korzyści

Łąka nie wymaga regularnego koszenia, co oszczędza pieniądze zarządcy i zdrowie mieszkańców. Niewiele mówi się o tym, jak trujące są spaliny z kosiarek, pozbawionych katalizatorów. Drobne cząsteczki niespalonego paliwa, wystawione na promieniowanie słoneczne, przeobrażają się w smogotwórczy ozon. Jest to szczególnie szkodliwe i uciążliwe w miejscach uczęszczanych przez pieszych ? w parkach, na osiedlach czy przy chodnikach. Wykorzystanie w miastach wysokich roślin łąkowych nie tylko ogranicza emisję spalin, ale wręcz sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych ? łąki zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły.

Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów mogą absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik. Głębokie korzenie stabilizują także glebę, ograniczaj...