Nowy biochemiczny proces ługowania w celu odzyskania cennych metali ziem rzadkich z zużytej elektroniki został opracowany przez zespół badawczy w Ames Laboratory w amerykańskim stanie Iowa. A kluczowy składnik jest nieco niezwykły: kukurydza. ? Prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś o Gluconobacter ? szczepie bakterii produkujących kwas. Tymczasem w połączeniu z liśćmi i łodygami kukurydzy pozostałymi po żniwach stanowi to innowacyjne rozwiązanie w ?górnictwie biologicznym? ? podają naukowcy z laboratorium Critical Materials Institute.

? Bakterie to ?głodne małe stworzenia?, które rozwijają się w środowisku bogatym w cukier ? zauważa David Reed, główny badacz projektu. Zespół odkrył, że ekspozycja bakterii na naturalne cukry zawarte w liściach i łodygach kukurydzy umożliwiła im rozpuszczenie i ekstrakcję metali ziem rzadkich pochodzących z odpadów. Zasadniczo metale zostały rozebrane do stanu elementarnego.

Podejście ?górnictwa biologicznego? opisuje się jako konkurencyjne kosztowo w przypadku komercjalizacji na większą skalę. Mogłoby również zapewnić wzrost gospodarczy dla rolników.

(www.recyclinginternational.com)