O rekultywacji terenów poprzemysłowych Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark” w Bytomiu, czyli o projekcie, który ma opowiadać o przemysłowej przeszłości kopalni oraz o sztuce, która może służyć nie tylko zmianie krajobrazu, ale i samym ludziom, z Jeanem Paulem Ganemem – francuskim przedstawicielem land artu – rozmawia Hanna Bauta.
 
Czym dla Pana jest land art zwany inaczej sztuką Ziemi?
Artyści skupieni wokół nurtu land art tworzą niewielką wspólnotę, która ma poetycką wizję krajobrazu i natury... Oczywiście ta wizja jest mi bardzo bliska.
 
Czy land art to dla Pana taka forma wyrazu, która niesie za sobą najważniejsze artystyczne wartości, czy też myśli Pan o innych kierunkach?
Na początku zajmowałem się malarstwem na płótnie, a kiedy zrealizowałem mój pierwszy projekt   związany z krajobrazem, nie wyobrażałem sobie, że będę szedł tą drogą aż do dziś. Moje działania rozpocząłem od krajobrazów rolniczych, zadając sobie pytanie: jak połączyć dzieło sztuki z procesem produkcyjnym? Później zająłem się opuszczonymi obszarami miejskimi. Krajobraz to bardzo szeroki temat!
 
Realizuje Pan swoje wizje na całym świecie. Czego one Pana nauczyły do tej pory? I który z projektów rozwin...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?