Lasy w zmieniających się warunkach klimatycznych
Lasy w zmieniających się warunkach klimatycznych
Polityka leśna państwa zakłada zalesienie do 2050 r. powierzchni, która spowoduje zwiększenie lesistości do 33%. Odgrywają one ogromną rolę w działaniach zapobiegających zmianom klimatu.
Obecnie lasy w Polsce zajmują prawie 30% powierzchni i stanowią istotny element środowiska. Rola ta wynika głównie z ich funkcji jako środowiska przyrodniczego, ponieważ w lasach żyją tysiące gatunków roślin, grzybów i zwierząt niezależnie od stopnia naturalności ekosystemów leśnych. Lasy pełnią też istotną funkcję związaną z kształtowaniem mikroklimatu, a w szczególności regulują obieg wody, magazynują ją, odgrywając tym samym rolę zbiornika retencyjnego, osłaniają gleby, zmniejszając ich parowanie, są też barierą dla gwałtownych wiatrów i zmniejszają amplitudę temperatur.
Magazyn dla węgla
Lasy magazynują wodę oraz węgiel, który zatrzymany w roślinach czy glebie nie bierze udziału w ?ociepleniu klimatu?. Im więcej drzew, krzewów czy roślin runa występuje w lesie, tym więcej zmagazynowanego węgla. Oczywiście, w trakcie naturalnych procesów fizjologicznych oraz zamierania roślinności w realizującym się procesie obiegu materii następuje wydzielanie dwutlenku węgla, ale więcej tego pierwiastka las zatrzymuje niż trafia go do atmosfery. Zwiększenie lesistości Polski po II wojnie światowej z 21% do 29,7% oraz poprawa jakości i zasobności lasów spowodowa...