Bogusław Jarosz

Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Tak definiuje umowę leasingu kodeks cywilny znowelizowany ustawą z dnia 26.07.2000 r. DzU Nr 74, poz. 857.

Jako "instytucja" leasing pojawił się w Polsce wraz z przemianami gospodarczymi po 1989 r. W związku z dużymi problemami z pozyskiwaniem przez inwestorów środków inwestycyjnych w bankach, stał się szybko popularną formą finansowania inwestycji.
Nastąpił bardzo szybki rozwój firm leasingowych. Ilość środków pieniężnych przeznaczana rocznie na zakupy przedmiotów leasingu rosła wykładniczo. W firmy leasingowe zaangażowały się kapitałowo banki polskie, jednakże w początkowym okresie większość firm leasingowych były to przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego, co dawało im podstawy do ulg w podatku dochodowym od osób prawnych. Obecnie wygasły już zwolnienia podatkowe i firmy leasingowe płacą podatki na ogólnych zasadach.

Dlaczego leasingu nie prowadzą banki?

Często słyszę pytania: dlaczego leasingu nie prowadzą banki skoro większość ś...