Odpady tworzyw sztucznych to cenny surowiec wtórny, który można zagospodarować na wiele sposobów. Odzyskany materiał wykorzystuje się w procesach produkcyjnych, jako składnik wysokoenergetyczny w paliwach alternatywnych, a także jako surowiec w procesach recyklingu chemicznego.

? Pełne zagospodarowanie odpadów tworzyw sztucznych jest zgodne z ideą zamkniętego obiegu surowców. Dlatego tak ważne jest selektywne zebranie wszystkich odpadów tworzyw sztucznych i promowanie odchodzenia od deponowania tworzyw na składowiskach ? podkreślił Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska, partner Konkursu Puchar Recyklingu. Z tego względu jednym z kryteriów oceny uczestników była również masa zebranych odpadów tworzyw sztucznych, a także poziom ich recyklingu.

W gronie laureatów

W ramach kategorii ?Lider Zbiórki Tworzyw? wyłoniono trzech laureatów. Spośród wszystkich zgłoszonych samorządów wybrano gminę Jarocin, której przyznano statuetkę za zbiórkę i zagospodarowanie tej frakcji odpadów. ? Podstawowymi kryteriami ocenianymi w kategorii dla gmin były dynamika wzrostu ilości zbieranych odpadów tworzyw sztucznych w przeliczeniu na mieszkańca oraz realne poziomy recyklingu osiągane w gminach, które były weryfikowane przez członków komisji konkursowej ? zaznaczył Kazimierz Borkowski. Mieszkaniec gminy Jarocin w 2017 roku zbierał blisko 17 kg odpadów tworzyw sztucznych, blisko dwa razy więcej niż w roku popr...