Do napisania tego tekstu skłoniły mnie ważne rocznice. Mija właśnie 500 lat od wydrukowania pierwszej na świecie książki napisanej i wydanej po polsku! Chodzi oczywiście o „Raj duszny” autorstwa Biernata z Lublina. 540 lat temu ukazała się pierwsza książka wydana w Polsce – almanach łaciński Kaspra Straubego. 495 lat temu wydrukowano podręcznik do gramatyki języka polskiego. Pierwszą periodyczną gazetą wydawaną w Polsce w rodzimym języku był „Merkuriusz Polski Ordynaryjny”. Jego debiutancki numer ukazał się 352 lata temu – 3 stycznia 1661 r.
Oczywiście dokonująca się na naszych oczach rewolucja informatyczna zmienia oblicze współczesnej prasy. Medioznawcy uważają, że przyszłość pism ogólnospołeczno-gospodarczych nie jest byt jasna. W przypadku tytułów specjalistycznych perspektywy są lepsze, ale pod warunkiem, że periodyki te zdołają zapewnić sobie dominującą pozycję w swojej rynkowej niszy.
Zapewne wielu zgodziłoby się z tezą, że w takim właśnie położeniu znajduje się „Recykling”. Czy to oznacza, że wszystko jest w najlepszym porządku i nic nie wymaga zmian? Czy droga wytyczona przez amerykański „Newsweek”, który od 1 stycznia br. nie jest już wydawany w postaci papierowej, lecz jedynie w wersji elektronicznej, wyznacza właściwy trend rozwoju? Czy istnieje dla niego alternatywa?
Jedną z metod jest tworzenie przez czasopismo rankingów...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?