Budowa i eksploatacja nowoczesnych oczyszczalni ścieków stawia przed ich projektantami ogromne wyzwania. Poszanowanie środowiska skłania ku nowym metodom budowy oczyszczalni. To nie tylko wymóg unijny, ale także szansa na tańsze i bardziej ekologiczne rozwiązania.
Jedno z nich – racjonalne wykorzystanie energii w gospodarce wodno-ściekowej, czyli zjawisko, niestety, niezbyt jeszcze powszechne w Polsce – było tematem konferencji REGOS, która odbyła się w dniach 15-17 września br. w Arturówku k. Łodzi.


Konferencja została zorganizowana już po raz czwarty, a jej inicjatorem był Instytut Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej. Pracownicy uczelni od lat uczestniczą w kolejnych etapach budowy Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi, która jest największym tego typu obiektem w Polsce. Nad tegoroczną edycją REGOS-u nasze pismo wraz z „Przeglądem Komunalnym” objęło patronat medialny.
Przybyłych powitał Jan Krysiński, rektor Politechniki Łódzkiej. Zaznaczył, iż konferencja ma charakter nie tylko naukowy, ale także aplikacyjny. Osad ściekowy, energia i biomasa były głównymi hasłami tegorocznego spotkania w Łodzi.

Plantacja wierzby energetycznej w Łodzi

Serię referatów rozpoczął Ryszard Chodkiewicz (Politechnika Łódzka). Zaproponował nowy układ energetyczny wykorzystujący zarówno biogaz z...