Logistyczne aspekty gromadzenia stałych odpadów komunalnych. cz. I.
Właściwy wybór technologii i technik operacyjnych gromadzenia odpadów, niezbędnych w toku efektywnego funkcjonowania gospodarki odpadami, wiąże się z koniecznością udzielenia odpowiedzi na kilka pytań. Dotyczą one częstotliwości zbiórki odpadów, rodzaju użytych pojemników w źródłowych obszarach gromadzenia odpadów oraz wielkości poniesionych kosztów i ich udziału w ogólnym bilansie ekonomicznym przedsięwzięcia.
Częstotliwość zbiórki
Znaczna zawartość frakcji organicznej w odpadach komunalnych powoduje, że optymalna wydaje się zbiórka raz w tygodniu. Wywóz odpadów dwa razy w tygodniu wiąże się z dużymi kosztami i jest uzasadniony jedynie wzmożonym gniciem i wydzielaniem zapachów (np. w okresie upałów) oraz dużym nagromadzeniem odpadów, przy braku miejsca do stawiania dodatkowych pojemników. Rozdział odpadów (sortowanie u źródła), zagęszczanie odpadów spożywczych oraz pakowanie w szczelne plastikowe torby i magazynowanie w chłodnych miejscach pozwalają na zbiórkę co 7 dni, także latem1.
Pojemniki do krótkotrwałego magazynowania odpadów
Na rynku istnieje szeroka oferta pojemników. Ich konstrukcja uwzględnia potrzeby przesypywania, przeładunku, transportu i eliminacji odorów. W Polsce, jak w większości krajów Unii Europejskiej, dla indywidualnych posesji wielorodzinnych wydz...