Końcową, użytkową formą handlową biomasy z roślin energetycznych są najczęściej: zrębki, brykiety, pelety i bele słomy. Odbiorca tych produktów najczęściej stawia ściśle określone wymagania dotyczące parametrów biomasy energetycznej, w tym odnośnie postaci produktu, jego wymiarów, wartości opałowej, wilgotności, zawartości zanieczyszczeń itp.
Definiowane są także wymagania dotyczące rodzaju środków transportowych do realizacji dostaw biomasy na teren zakładu energetycznego i sposobu rozładunku, a także harmonogram i wielkość dostaw.
Zarówno proces produkcji, jak i poszczególne ogniwa łańcucha logistycznego pozyskiwania i przetwarzania biomasy rolniczej na cele energetyczne muszą uwzględniać warunki końcowego odbiorcy produktu.
W zależności od zapotrzebowania zakładów energetycznych (lub innych jednostek) na biomasę energetyczną, mogą występować różne kombinacje wymienionych wyżej procesów.
Wilgotność zrębków drzewnych zależy głównie od czasu, jaki upłynął od ścięcia drewna do chwili jego zrębkowania. Zawartość wilgoci w zrębkach produkowanych z zielonych części drzew wynosi ok. 50-60% całkowitej masy. Wilgotność zrębków z drewna po letnim wysuszeniu w stertach przez trzy do sześciu miesięcy spada do poziomu ok. 25% całkowitej masy. Na przykład wilgotność biomasy wierzbowej, w zależności od terminu zbioru, waha się od 58 do 43%. Pozosta...