Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej w wielu krajach świata, w tym w Polsce, skutkuje wprowadzaniem do sieci elektroenergetycznej coraz większych ilości energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych.
Operatorzy tych sieci w odpowiedzi na nową sytuację stosują coraz szerszy wachlarz środków mających na celu asymilację wyprodukowanej energii oraz ograniczanie efektów bieżących pracy tych źródeł na sieć oraz na cały system elektroenergetyczny. W tym ostatnim przypadku dotyczy to m.in. zmienności produkcji uzależnionej od warunków wiatrowych oraz braku powiązania tej produkcji ze zmiennością potrzeb odbiorców końcowych.
Sposoby magazynowania
Jedną z istotniejszych grup środków pozostających do dyspozycji operatorów sieciowych staje się wykorzystanie możliwości magazynowania energii. Sama idea nie jest nowa. Obecnie w elektroenergetyce na szeroką skalę wykorzystywane są elektrownie szczytowo-pompowe, które dla potrzeb prowadzenia pracy systemu elektroenergetycznego w cyklach dobowych lub dłuższych mogą, w zależności od potrzeb, pracować jako duże odbiorniki energii elektrycznej lub jako źródła wytwórcze, dostarczające energię elektryczną do sieci. Tego typu tryb pracy elektrowni szczytowo-pompowych jest określany jako praca programowa. Drugim możliwym trybem pracy tych elektrowni jest praca interwencyjna, pozwalająca na utrzym...