Komunalne osady ściekowe są specjalnym rodzajem pozostałości po procesach przemysłowych – a jednocześnie są odpadami (a nie np. ściekami), choć specjalnymi. W konsekwencji dotyczą ich wszystkie ogólne zasady gospodarowania odpadami, ale w pewnym zakresie modyfikowane przez postanowienia szczegółowe. Warto też przypomnieć, że wbrew nazwie nie stanowią one odpadów komunalnych.
Podstawowe przepisy w omawianym zakresie znajdują się w artykule 43 ustawy z 2001 r. o odpadach. Jest on uzupełniony definicją sformułowaną w art. 3 ust. 3 pkt 2. Stosowanie tych przepisów w praktyce rodzi stosunkowo dużo problemów, m.in. przy określaniu warunków magazynowania. Prezentacja dalszych zagadnień szczegółowych wymaga wszakże pewnych ustaleń wstępnych.
Warunki gospodarowania komunalnymi osadami ściekowymi
Podstawową modyfikacją ogólnych zasad gospodarowania odpadami wobec komunalnych osadów ściekowych jest brak wymogu posiadania zezwolenia dla dokonywania ich odzysku. Nie jest to jednak zwolnienie generalne. Mamy do czynienia z ograniczeniami zarówno podmiotowymi, jak i przedmiotowymi.
Podmiotem, który może być beneficjentem takiego zwolnienia, jest wyłącznie osoba władająca nieruchomością. Powstaje przy tym pytanie o tytuł prawny. Charakterystyczne jest, że ustawodawca nie posłużył się w tym wypadku formułą znaną innym przepisom...