Współcześnie niezbędnym elementem wyposażenia terenów zieleni jest oświetlenie. Obok drzew, krzewów, ścieżek, fontann czy placów zabaw pełni ono podstawową funkcję użytkową. Ułatwia orientację, pozwala na korzystanie z terenu po zmroku, jak również oferuje swoisty teatr cieni.
Miasto nie zamiera po zachodzie słońca, lecz ożywa za sprawą barw niewidocznych za dnia. Światła nocy nie tylko zapewniają bezpieczeństwo, ale przede wszystkim kreują na nowo przestrzeń, tworzą bajkowy, kolorowy świat zaskakujących zjawisk. W ciągu dnia elementy oświetlenia budują rytmy, akcentują miejsca i definiują ich tożsamość.
 
Element i czynnik kompozycji
Oświetlenie to nie tylko problem użytkowy, ale także kompozycyjny i plastyczny. Światło, podobnie jak inne elementy znajdujące się w przestrzeni (np. ławki, rysunek nawierzchni czy roślinność), wchodzi w związki kompozycyjne. Oznacza to, że pomiędzy światłem i poszczególnymi „przedmiotami” tworzą się relacje. Projektant świadom tych oddziaływań buduje ład przestrzenny, wykorzystując światło jako element i zarazem czynnik kompozycji. Od tego, jakim światłem iluminowana jest przestrzeń, zależy jej odbiór oraz zrozumienie.
Źródło światła, jego natężenie, a także oświetlane kształty decydują o formie nocnego krajobrazu. Barwa światła, możliwość jego przenikania i poruszania silnie wzmacniają perce...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?